Το «διαβατήριο» για τη συμμετοχή τους στον Τελικό του 39ου Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ. σφράγισαν οι «γουναράδες», μετά την ευρεία νίκη τους (4-0) επί του «Μέγα Αλέξανδρου»

Η Καστοριά, στον έναν εκ των δύο αναμετρήσεων της ημιτελικής φάσης του φετινού θεσμού του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ., που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα, με πειστική εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια της κόντρας της με τον «Μέγα Αλέξανδρο» Καλλιθέας, κατάφερε (η λέξη «κατάφερε» κακώς αναφέρεται) να νικήσει με το ευρύ σκορ (4-0) και να πάρει το «εισιτήριο» για τον 39ο Τελικό, στον οποίο θα περιμένει τον νικητή του έτερου ζευγαριού της ημιτελικής φάσης, που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη, ανάμεσα στον «Γράμμο» Μαυροχωρίου και την «Αστραπή» Μεσοποταμίας.

Οι «γουναράδες», λοιπόν, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, δεν άφησαν ούτε στο ελάχιστο τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να αντιπαρατεθούν στα ίσα μαζί τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη- πρόκριση, πετυχαίνοντας ένα γκολ στο α’ ημίχρονο με τον Μαντζάνα, τρία στο β’, με σκόρερ δύο φορές τον Ταχιλάρι και μία τον Πετρίδη, ενώ μεταξύ των αρκετών ευκαιριών που «σκάρωσαν» στους αντιπάλους τους, μία εξ’ όλων αφορούσε το δοκάρι στο 37ο λεπτό του Αστράουσκας.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι η Καλλιθέα από το 47’ αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Γανόλη με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα, ενώ στο 87’ υποχρεώθηκε να τελειώσει το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μήνου.