Νίκη με «άρωμα» ψυχολογικής και, συνάμα, βαθμολογικής τόνωσης απέσπασαν- πριν από λίγο- οι «γουναράδες» στο κλειστό της Καλλικράτειας, όπου επικράτησαν της Ευρώπης ΄87 Πευκοχωρίου με σκορ 68-76.

Ήταν το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα της Καστοριάς σε ματς εκτός έδρας και το δέκατο συνολικά στον α’ γύρο,  χάριν του οποίoυ, από τη μία, επανήλθαν τα χαμόγελα στις τάξεις της, ενώ, από την άλλη, διατηρήθηκε σε τροχιά play off.

Το «ψηφιδωτό» της νίκης της Καστοριάς άρχισε να παίρνει μορφή από την αρχή του αγώνα…

Πολύ πιο έτοιμοι, σαφώς περισσότερο αποφασισμένοι και, γενικώς, καλύτεροι από τους γηπεδούχους εμφανίστηκαν με το… καλημέρα του αγώνα στο παρκέ οι «γουναράδες» και, ως εκ τούτου, έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με μια διαφορά έντεκα πόντων (15-26), ενώ η καλή τους συμπεριφορά στα αμυντικά τους καθήκοντα στη β’ περίοδο αποτέλεσε τον παράγοντα εκείνον, ώστε να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου με ένα προβάδισμα 8 πόντων (36-44).

Έδωσε… δικαιώματα η Καστοριά στις αρχές του β΄ ημιχρόνου

Ένα άσχημο ξεκίνημα των «καστόρων» στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλήθεια είναι, ότι εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που με δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων, κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους δύο πόντους (42-44).

Όμως, η επιθετική τους «αφύπνιση» έμελλε να σταματήσει κάπου εκεί, μιας και οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη, στη συνέχεια, βρήκαν το σθένος να αντιπαρέλθουν τα προβλήματα που προσπάθησαν να τους δημιουργήσουν οι αντίπαλοί τους, με αποτέλεσμα να επανακτήσουν μια διαφορά δέκα πόντων στη λήξη του γ’ δεκαλέπτου (49-59), ενώ, αξίζει να σημειωθεί, ότι στη δ’ περίοδο ήταν τα «αφεντικά» στον αγωνιστικό χώρο, αποσπώντας πανάξια τη νίκη με σκορ 68-76.

«Κέρβερος» επιθετικά ο Σβέτοζαρ Σταμένκοβιτς

Το νέο απόκτημα των «γουναράδων», ο Σέρβος Σβέτοζαρ Σταμένκοβιτς, ήταν, αναντίρρητα, ο παίκτης «κλειδί» για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος, καθότι όταν η ομάδα του βρέθηκε να «κολλάει» επιθετικά σε κάμποσα, μάλιστα, σημεία του αγώνα, τότε εκείνος με τα καθοριστικά του σουτ από την περιφέρεια, την έβγαλε από τα αδιέξοδά της, παίζοντας, εντέλει, καθοριστικότατο ρόλο στην «απόδραση» της Καστοριάς από το κλειστό «Άγιος Παύλος».

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής-Κοϊτζόγλου (Δροσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 15-26, 36-44, 49-59, 68-76

Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 3 (1), Τσούκας, Τζουβάρας 3 (1), Ακεψιμαΐδης 4, Ελευθεριάδης 23 (1), Βελισσαρίου, Σαββίδης, Κιτσούλης 4, Καμπουρίδης 12, Γκατζιάς 6 (1), Μανούσος 4, Κάντιτς 9 (1).

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 10, Πετρόπουλος 2, Μελισσαράτος 11, Απιδόπουλος 2, Χρυσόπουλος, Ράπτης 12, Βαβάτσικος 8 (2), Καραμανώλης 10, Τζακόπουλος 5, Σταμένκοβιτς 16 (3).