Το γήπεδο της Κορησού, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, αλήθεια είναι, ότι θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως χώρος όπου γυρίζονταν ταινία «θρίλερ», μιας και στο ντέρμπι των δύο «μαυραετών» του τοπικού μας ποδοσφαίρου όλα εξελίχθηκαν με τέτοιον τρόπο, που, αναντίρρητα, μόνο ανατριχίλες προξενούσαν στους θεατές.

Όλο, λοιπόν, το… σκηνικό ήταν έτσι διαμορφωμένο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, που ούτε και ο πιο ευφάνταστος φίλος των δύο ομάδων δεν περίμενε τέτοια δραματική εξέλιξη στο παιχνίδι, στο οποίο- κατά γενική ομολογία- η Δόξα Αμπελοκήπων το λιγότερο που θα μπορούσε να αποσπάσει ήταν ο βαθμός της ισοπαλίας.

Και αυτό, γιατί ενώ προηγήθηκε στο σκορ (0-1) στο 18’ με τον Λάζαρο Τρυφόπουλο, είδε στη συνέχεια και έως τη λήξη του α’ ημιχρόνου, τον ιδρώτα των παικτών της να… πετιέται στα σκουπίδια και, μάλιστα, από δικά της τραγικά λάθη, που για να είμαστε απόλυτα σαφείς σε αυτό που καταθέτουμε, αφορούσαν λάθη του τερματοφύλακά της Κώστα Ανδρεόπουλου, ο οποίος έκανε «δώρο» στους γηπεδούχους τόσο την ισοφάριση σε 1-1 στο 28ο λεπτό όσο και το προβάδισμά τους σε 2-1 στο 32’, στα οποία δύο γκολ σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Γαϊτανάκης, το δεύτερο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Κι ενώ, επιπρόσθετα, η προσπάθεια των παικτών του Δημήτρη Ζαρογιάννη να φέρουν το ματς στα… ίσα  δεν έπιασε τόπο στο α’ σαρανταπεντάλεπτο , που- βάσει της εικόνας τους στο χορτάρι- δικαιούνταν, αυτή ευδοκίμησε στο 61’, όταν ο Ναούμ Μιχαλόπουλος ισοφάρισε σε 2-2.

Τέλος, ένας παράγοντας που έδινε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι θα έφευγαν από την Κορησό- έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας- αφορούσε την αποβολή με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Διονύση Μηλιάτη στο 74’.

Έχοντας, λοιπόν, το αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων, ενέτειναν ακόμη περισσότερο την προσπάθειά τους για το γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη, το οποίο άγγιξαν στο 80’, όταν ο Λάζαρος Τρυφόπουλος από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να σημαδέψει δίχτυα, ενώ κόντρα στη ροή του αγώνα, στο αμέσως επόμενο λεπτό 81’), οι γηπεδούχοι σε αντεπίθεσή τους, κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο (3-2) γκολ με τον Δημήτρη Μαρκόπουλο, πανηγυρίζοντας έτσι ένα ανέλπιστο, όπως προδιαγράφονταν το παιχνίδι, «τρίποντο».

Αξίζει, εν κατακλείδι, να σημειωθεί, πως με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι και η Δόξα Αμπελοκήπων, καθώς στο 88’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ναούμ Μιχαλόπουλος.

Διαιτητές: Τζάμος, Σιδερίδης Β., Τριανταφυλλίδης

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Τσόπρας Γ., Τσόπρας Λ., Μηλιάτης Δ., Τρεμόπουλος, Μηλιάτης Ε., Γάκκιας Π., Παπαθανασίου (51’ Λαζαρίδης), Γαϊτανάκης (85’ Τσιμόπουλος), Γάκιας Ε., Πνευμονίδης (64’ Μαρκόπουλος)

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ανδρεόπουλος, Σουκαλόπουλος, Ζαφειρόπουλος (77’ Ολοκτσίδης), Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος, Τρυφόπουλος Ο., Ευαγγελίδης (32’ Μελισσανίδης), Μιχαλόπουλος Χ., Ζυγούρας, Περσίδης, Τρυφόπουλος Λ. (89’ Βάμβας)