Παρουσία σε πέντε τελικούς του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κάτω των 23 που διεξάγεται το σαββατοκύριακο στην Κρούζιτσα της Πολωνίας είχαν τα ελληνικά πληρώματα. Μάλιστα, οι αθλητές κατάφεραν να συγκεντρώσουν τρία μετάλλια.

Τα ελληνικά μετάλλια

Πρώτη, χρονικά, επιτυχία ήταν εκείνη της Ελένης Μαρίνας Λεβεντέλλη. Τερμάτησε τρίτη στο μεγάλο τελικό του σκιφ ελ βαρών και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ακολούθησε εκείνη των Χρήστου Στεργιάκας και Ιάσονα Έξαρχου. Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στο τελικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6:19.27 Πρώτη η Μ. Βρετανία με 6:15.06 και Τρίτη η Λευκορωσια με 6:21.88.

Το κερασάκι στην τούρτα

Ιδανικό φινάλε για τα γαλανόλευκα κουπιά στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 της Πολωνίας. Οι Ευαγγελία Αναστασιάδου και Ευαγγελία Φράγκου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλλιο στον τελικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6:55.94 Στη δεύτερη θέση η Ρουμανία με 6:57.10 και στη 3η η Λιθουανία μα 6:58.44.