Η «υπόθεση» νίκη του Ηρακλή Πολυκάρπης στο γήπεδο του Τοιχιού με την Α.Ε. Βιτσίου, ήταν, αναντίρρητα, θέμα ποιότητας και, κατά συνέπεια, ανωτερότητάς του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «πράσινοι» λοιπόν, του Γιώργου Σαββίδη, παρ’ όλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-0) στο 15’ από γκολ που πέτυχε ο Δημήτρης Τραϊανός, στη συνέχεια, απ’ ό, τι φάνηκε, είπαν στους παίκτες του Νίκου Γατόπουλου «πράξατε μέγα λάθος να πάρετε… κεφάλι στο ματς», με αποτέλεσμα ο «θυμός» τους να επιφέρει στους γηπεδούχους βαρύ τίμημα, την ήττα με το εμφατικό 1-6.

Έτσι, με τη δεύτερη συνεχόμενη «εξάρα» ο Ηρακλής, είχε προηγηθεί εκείνη- πριν μία εβδομάδα- με σκορ 6-0 επί της Δόξας Αμπελοκήπων, έκανε τις νίκες του πέντε στη φετινή σεζόν, χάριν των οποίων αναρριχήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υποχρεώνοντας, από την άλλη, την Α.Ε. Βιτσίου, μετά από τρία συνεχή «τρίποντα», να επιστρέψει στις ήττες.

Ο… χορός των τερμάτων, τέλος, για τους φιλοξενούμενους, ξεκίνησε στο 30’, όταν ο Δημήτρης Στασινόπουλος έφερε το ματς στα… ίσα (1-1), συνεχίστηκε με γκολ (1-2) του Βαγγέλη Καραμήτρου στο 36’, ενώ στο 42’ ο Δημήτρης Στασινόπουλος διαμόρφωσε τα αριθμητικά δεδομένα του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 48΄, ο Γρηγόρης Μήλιος «έγραψε» το 1-4, ενώ στο 55’ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5. Τέλος, στο 69’ ο Θοδωρής Τοροσίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-6.

Διαιτητές: Καραταίδης, Ζιώγος, Τουλκερίδης

Α.Ε. ΒΙΤΣΙΟΥ: : Γαργάλας, Στασινόπουλος, Γκάτζιος, Γεωργάκας, Γρηγοριάδης Ι., Τζιάρας (Μεργούδης 46′), Χρηστάκης, Γρηγοριάδης Χ., Τεμέλκος, Τραϊανός, Γρηγοριάδης Α. (Καλογιάννης)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: : Αθανασίου, Μπίρτσιος, Τσαρνέλας, Τερεζίου, Παπαθανασίου Α., Σίμος, Μήλιος (Τοροσίδης 66′), Πρωτόγερος, Παπαθανασίου Κ., Στασινόπουλος, Καραμήτρος Ε. (Καραμήτρος Ι. 56′)