Ψάχνοντας διακαώς η Δόξα Αμπελοκήπων την ευκαιρία να ξεκολλήσει από τον… πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα και να ανυψώσει το ηθικό της, γεγονός είναι, ότι τη βρήκε το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο γήπεδό της, όπου φιλοξενώντας τον επίσης σε δυσχερές βαθμολογικό περιβάλλον Κάστορα, τελικά, κατάφερε να τον νικήσει με το πεντακάθαρο σκορ 4-0, χάρη στο οποίο αναρριχήθηκε στην 11η θέση.

Με την επιστροφή τους, λοιπόν, στα χαμόγελα οι «μαυραετοί», από τη μία, σήκωσαν κεφάλι στον ψυχολογικό τομέα, ενώ, από την άλλη, ευελπιστούν στο να έχει το «τρίποντό» τους αυτό χαρακτήρα «προγεύματος» και όχι «κυρίως πιάτου» στην προσπάθεια που καταβάλλουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Από την άλλη, στις τάξεις των «καστόρων», που, αλήθεια είναι, ότι πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, η νέα τους «γκέλα» κάνει ακόμη δυσκολότερο το «έργο» τους για την αποφυγή του υποβιβασμού, με το ό, τι αυτό συνεπάγεται στην ψυχολογία τους, η οποία, αν μη τι άλλο, είναι καταρρακωμένη.

Σχετικά, τέλος, με την πλοκή του αγώνα και πώς διαμορφώθηκε η ευρεία νίκη της Δόξας Αμπελοκήπων, αλήθεια είναι, ότι το «κουβάρι» του άρχισε να ξεδιπλώνεται στο 28’, λεπτό κατά το οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 1-0 με σουτ του Ιορδάνη Ντίμτσιου, ενώ πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί τους, στο αμέσως επόμενο λεπτό (29’), έκαναν τα τέρματά τους δύο, βλέποντας τον Λάζαρο Τρυφόπουλο να σημαδεύει δίχτυα για το 2-0, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 62’, ήρθε το 3-0 από γκολ του Τάσου Μελισσανίδη, που «σκότωσε» κάθε ελπίδα των «βυσσινί» για επιστροφή τους στο παιχνίδι, ενώ στο 85’ ο Χρήστος Μιχαλόπουλος έβαλε τη… σφραγίδα του στο τελικό σκορ 4-0.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί, ότι το ματς είχε και δύο δοκάρια, και τα δύο για τον Κάστορα, στα οποία πρωταγωνιστές ήταν οι: Πήτας στο 14′ και Κουλουκλίδης στο 54′.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Πρεπσπάρης, Γιαμπάνης

Δόξα Αμπελοκήπων: Μιχαλόπουλος Α., Σουκαλόπουλος, Τρυφόπουλος Θ., Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος Ι., Μελισσανίδης (86’ Κώστας), Ευαγγελίδης (46’ Ολοκτσίδης), Μιχαλόπουλος Χ., Ντίμτσιος Ε. (76’ Βαμβάς),  Τρυφόπουλος Λ., Ζαφειρόπουλος

ΑΟ Κάστωρ: Σιώμος, Παπουτσής, Κυριακού (78’ Ιωαννίδης), Τσάκαλος, Τράικος (46’ Κανάτσιος), Λοβάτσης, Γατόπουλος, Πήτας, Κουλουκλίδης, Μαλεγκάνος (75’ Σαραμπίνας), Εστιάδης