Στον τελικό του Final-4 του Εφηβικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. έκλεισε θέση ο Αρίων Πτολεμαΐδας, αφού κέρδισε στον 1ο Ημιτελικό τον Α.Σ. Καστοριάς με σκορ 51-42.

Έτσι οι παίχτες του κύριου Καλομενίδη, περιμένουν να δουν ποιος θα είναι ο αντίπαλος τους στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης (Σάββατο 29 Φεβρουαρίου | 18:00).

Αντίπαλος που θα βγει από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού «Διόσκουροι Κοζάνης – Μέγας Αλέξανδρος Κοζάνης».

Από την άλλη, η ομάδα του κύριου Καραταγλίδη, θα αντιμετωπίσει τον χαμένο του 2ου Ημιτελικού, στον μικρό τελικό. (Σάββατο 29 Φεβρουαρίου | 16:00).

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Κοζάνης, μπορστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων.

Το πολύ χαμηλό σκορ, αναδεικνύει τη μεγάλη αστοχία που είχαν οι δύο ομάδες εκατέρωθεν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε «νωθρά» και για τις δύο ομάδες, αφού ο Αρίων Πτολεμαΐδας σκόραρε έπειτα από 2:30 αγωνιστικά λεπτά, ενώ το πρώτο της καλάθι η Καστοριά το πέτυχε μετά από 4:00 λεπτά, με το σκορ στο 4ο λεπτό του 1ου δεκαλέπτου να είναι 2-2. Από εκεί και πέρα οι ομάδες ξεπέρασαν το άγχος των πρώτων λεπτών, και άνοιξαν οι επιθέσεις, πηγαίνοντας πόντο – πόντο για το 14-11 υπέρ του  Αρίων Πτολεμαΐδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του κύριου Καλομενίδη αύξησαν την διαφορά, κάνοντας το σκορ 31-23, όπου ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτα, η ομάδα της Καστοριάς έκανε το «come back», αφού με επιμέρους σκορ 15-10, μείωσε την διαφορά στους τρις πόντους για το 41-38.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η ομάδα του Αρίων Πτολεμαΐδας αποδείχτηκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της, παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 51-42. Αξιοσημείωτο το επιμέρους σκορ της Καστοριάς στο 4ο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους!

Έτσι στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου, η ομάδα της Πτολεμαΐδας θα αντιμετωπίσει το νικητή από το ζευγάρι «Διόσκουροι Κοζάνης – Μέγας Αλέξανδρος Κοζάνης», ενώ η ομάδα της Καστοριάς θα παίξει στον μικρό τελικό με τον ηττημένο.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 17-12 (ΗΜ: 31-23) 10-15,  (ΤΕΛ:51-42)

Οι δωδεκάδες των ομάδων:

Α.Π.Σ. Αρίων Πτολεμαΐδας: (Καλομενίδης) Μπάρμπας, Παπαδόπουλος, Καλαμάρας, Γιαννούλης, Τσάγιας, Δήμου, Κυριακίδης, Σανδαλίδης, Πέπα, Κεχαόγλου, Ιωαννίδης, Χαϊτίδης

Α.Σ. Καστοριάς: (Καραταγλίδης) Καμπούρης, Φάσσας, Παπαδημητρίου, Κεδρός, Καλαϊτζίδης, Καλαφατίδης, Τσίμτσιος, Διαμαντόπουλος, Καλαϊτζίδης Θ., Τσαχτσίρας, Νέστορας

Οι διαιτητές: Κατωτικίδης | Παπανικολάου

Γραμματεία: Παπαστεργίου | Γκιάτα | Κατωτικίδου

Κομισάριος: Βόντσας