Η πρώτη έξοδος της Αστραπής Μεσοποταμίας από το «σπίτι» της στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Pizza & Barfood «Η πάπια», γεγονός είναι, ότι συνοδεύτηκε και με νίκη της στο γήπεδο της Κολοκυνθούς, όπου- επικρατώντας του Κρόνου με το καθαρό σκορ 0-3- «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας, παράλληλα, την καλή παράδοση που έχει όταν αγωνίζεται με το «κυανόλευκο» συγκρότημα του Παναγιώτη Μπαμπούλη, τόσο σε ματς εντός όσο κι εκτός έδρας.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Η εμπειρία νίκησε τα νιάτα

«Ο νέος είναι ωραίος, αλλά και ο παλιός αλλιώς», λέει ο απλός λαός μας, και η ρήση του αυτή, αναντίρρητα, πατάει «γάντι» στην περίπτωση του αγώνα Κρόνος- Αστραπή Μεσοποταμίας.

Βλέπετε, στη εν λόγω αναμέτρηση, οι πιτσιρικάδες του Κρόνου έκαναν τα πάντα για να αποδείξουν ότι διαθέτουν ταλέντο και πως το ποδόσφαιρο που παίζουν είναι ορθολογικό , κάτι, τελικά, που κατάφεραν, όμως, είχαν την ατυχία να προσκρούσουν πάνω στην εμπειρία των παικτών του Γιώργου Τομόπουλου, που χάριν της εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν για γκολ κι έφτασαν στη δίκαιη- κατά τ’ άλλα- νίκη.

Το 0-1 σημειώθηκε κάπως αργά και, συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, όταν ο Νίκος Κοκοβίδης με σουτ από πλάγια δεξιά νίκησε τον Πανταζή, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (44’), ο Γρηγόρης Καραμανίδης με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Κοκοβίδη από δεξιά, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2, που ήταν και αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.

Τα αριθμητικά, τέλος, δεδομένα του αγώνα (0-3) διαμόρφωσε στο 80’ με ιδανικό πλασέ ο Λάζαρος Καραμανίδης, ενώ, να σημειωθεί, ότι στο 86’ ο Κοκοβίδης σημάδεψε με απευθείας εκτέλεση φάουλ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανταζή.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Γιαμπάνης, Παπαβασιλείου

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής, Παπαχρήστου, Τίγκας, Ριστάτσης, Μαλέας, Αραφαηλίδης (46’ Κρανιάς), Γεωργόπουλος (61’ λ.τ. Στρυμπώνης), Ήργης (81’ Καλαπούτης), Κυριζάκης, Κατσαμάκης, Δημητριάδης (52’ Γκέλη)

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Αθανασιάδης, Ξανθόπουλος (75’ Καραμανίδης Λ.), Σιοπόβου (84’ Συτιλίδης), Ιωαννίδης, Νικολάου, Καρανάσιος, Κοκοβίδης, Μούσσιας (63’ Παλαιοδήμος Ν.), Κρομλίδης, Καραμανίδης Γ., Χάντρι (55’ Παλαιοδήμος Α.)