Οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη, έχοντας γνωρίσει την περασμένη αγωνιστική την ήττα με σκορ 3-0 στη Μεσοποταμία από την Αστραπή, αλήθεια είναι, ότι έψαχναν το «φάρμακο» για να ξεχάσουν αυτό το… στραβοπάτημά τους.

Και το «γιατρικό» που αναζητούσαν- κύρια- για την ψυχολογική «ίασή» τους, αλλά, παράλληλα, και για τη βαθμολογική τους ανάκαμψη, είχε να κάνει με τη λογική όσων υποστηρίζουν ότι η καλύτερη «συνταγή» για μια εύκολη ή δύσκολη νίκη, ύστερα από μια ήττα, είναι ένα καλό ξεκίνημα στον επόμενο αγώνα και η εξασφάλιση του «τρίποντου» πριν ο αντίπαλος καταλάβει τι γίνεται στο χορτάρι.

Οι «κυανοκίτρινοι», λοιπόν, του Βογατσικού, λαμβάνοντας υπόψη τους όλα όσα κατά καιρούς έχουν αναφερθεί από τους πλέον ειδήμονες του χώρου του ποδοσφαίρου περί της παραπάνω λογικής, είναι αλήθεια, ότι τα εφάρμοσαν στο ακέραιο στην κόντρα τους με τους «κυανόλευκους» του Παναγιώτη Μπαμπούλη.

Έτσι, φορτσάροντας με το… καλημέρα του ματς, κατάφεραν άμεσα να γίνουν απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να εξαπολύουν τη μία επίθεση μετά την άλλη, χάριν των οποίων έφτασαν γρήγορα στο πρώτο τους γκολ στο 6’, όταν ο Χρήστος Σκανδάλης σημάδεψε δίχτυα για το 1-0.

Από το 1-0 και μετέπειτα, γεγονός είναι, ότι ο δρόμος των «αρκούδων» για την επιστροφή τους στις νίκες έγινε ακόμη πιο «βατός», καθώς τα… σφυροκοπήματά τους προς την εστία του Κρόνου έγιναν πυκνότερα, πιάνοντας το πρώτο τόπο στο 21ο λεπτό, όταν ο «Δημήτρης Λαζαρίδης «έγραψε» το 2-0, για να ακολουθήσουν στο 33’ και στο 40’ δύο γκολ από τον Χρήστο Νούλα και τον Χρήστο Σκανδάλη και το α’ ημίχρονο να κλείσει με σκορ 4-0.

Στα διαδικαστικού χαρακτήρα, τέλος, λεπτά της επανάληψης, η Ομόνοια Βογατσικού, ευτύχησε να σημειώσει δύο ακόμη γκολ, στα οποία πρωταγωνιστής ήταν ο Χρήστος Νούλας, ο οποίος στο 55’ «έγραψε» το 5-0 και στο 75’ το 6-0, πετυχαίνοντας, παράλληλα, το πρώτο του χατ τρικ στη φετινή σεζόν.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Γιαννόπουλος

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Κύρου, Τσάμης Σ., Τσιαπατόρης, Τομόπουλος, Κράιμ, Γιαννάκης, Λαζαρίδης, Τσολακάκης (Καπαχτσής), Νούλας, Ζβίγγος, Σκανδάλης (Πατσογιάννης Δ.)

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής, Νίκας, Κρανιάς, Κωνσταντίνου, Παπαχρήστου, Μαλέας, Στρυμπώνης, Πούτιας, Κυριζάκης, Γεωργόπουλος (46’ Κατσαμάκης), Μπουτάσης (48’ Ήργης)