Την απουσία αρκετών βασικών παικτών της λόγω τραυματισμών, με σπουδαιότερη όλων αυτή του Σταύρου Δόκαλου, «πλήρωσε» -πριν από λίγο- η ομάδα της Καστοριάς στο κλειστό της πρωτεύουσας της Ηπείρου, όπου σε συνδυασμό και με τη μέτρια εμφάνισή της, γνώρισε την ήττα με σκορ 28-20, χάριν της οποίας υποχώρησε στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ, αντίθετα, ο Α.Ο. Ιωαννίνων με την τέταρτη σερί νίκη του έμεινε μόνος στην κορυφή του 4ου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Κατά τ ’άλλα, το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι μέχρι τα πρώτα του είκοσι λεπτά, διάστημα στο οποίο το σκορ εναλλάσσονταν συνεχώς, αλλά πάντοτε με… βραχεία κεφαλή, ενώ, αλήθεια είναι, ότι στο υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή τους, κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των πέντε με έξι γκολ έως το τελευταία λεπτά, «καπαρώνοντας» τελικά δίκαια τη νίκη με διαφορά οκτώ τερμάτων.

Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: (Ηλίας Αναστασίου), Γκουπιδένης, Κωνσταντινίδης, Γκανάρας, Τζιφονώτας 4, Αναστασίου 9, Τούλιος, Τερζόγλου 2, Παυλίδης, Μελλίδης, Σουκαλόπουλος 4, Πούλιος Δ.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι την προσεχή Κυριακή (6 μ.μ.), η Καστοριά θα φιλοξενήσει στο «Δημήτρης Διαμαντίδης» τον Άγιο Κωνσταντίνο Λάρισας.