«Φόρα παρτίδα» από Πολυκάρπη, Βογατσικό και Καλλιθέα, που έκαναν το 3 στα 3

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμειναν Ηρακλής, Ομόνοια και Μέγας Αλέξανδρος, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί τους, σε μια αγωνιστική, την 3η συγκεκριμένα, η οποία χαρακτηρίζεται ως ημέρα του «διπλού», μιας στα πέντε από τα έξι ματς οι φιλοξενούμενες ομάδες πήραν τη νίκη, ενώ σημειώθηκε κι ένα «Χ».

Πιο συγκεκριμένα, στο γήπεδο του Άργους Ορεστικού, ο Παναργειακός δεν μπόρεσε για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν να εκμεταλλευτεί την έδρα του, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-2 από τον Ηρακλή Πολυκάρπης, του οποίου οι παίκτες, αλήθεια είναι, ότι στο α’ ημίχρονο είχαν την υπεροχή στο χορτάρι, πετυχαίνοντας στο διάστημα αυτό και δύο γκολ, ενώ, άξιο αναφοράς, είναι και το γεγονός πως σε δύο περιπτώσεις είδαν την μπάλα να σταματά στα δοκάρια της εστίας του Γρηγόρη Κοσμίδη.

Με την πρώτη τους, λοιπόν, νίκη εκτός έδρας οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη, σε συνδυασμό και με τα δύο «τρίποντα» που αποκόμισαν στο… σπίτι τους στις δύο πρώτες «στροφές» της σεζόν, διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου, όμως, συγκατοικούν με τις «αρκούδες» του Βογατσικού και τους «κυανοκίτρινους» της Καλλιθέας.

Σε ό, τι, τώρα, αφορά τις «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη, γεγονός είναι, ότι για να παραμείνουν «ένοικοι» του… ρετιρέ της βαθμολογίας, χρειάστηκε να ρίξουν «ντόρτια» στο Μανιάκοι, στην κόντρα τους με τα «ελάφια» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, στην οποία, ωστόσο, αναμέτρηση, το τελικό σκορ 0-4 άρχισε να διαμορφώνεται μετά το 29ο λεπτό, οπότε η Ομόνοια Βογατσικού υποχρεώθηκε να συνεχίσει με δέκα παίκτες στο χορτάρι, λόγω της αποβολής του τερματοφύλακά της Στέργιου Μακρή, αποδεικνύοντας, όμως, πως ακόμη και με αριθμητικό μειονέκτημα είναι μια ομάδα για πολλά πράγματα.

Ο έτερος «ένοικος» του πιο ευάερου κι ευήλιου «διαμερίσματος» της… πολυκατοικίας, Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, αλήθεια είναι, ότι τα βρήκε «μπαστούνι» στην Πεντάβρυσο, όπου για να φτάσει στη νίκη με σκορ 0-1, χρειάστηκε, πρώτον, να περάσουν ογδόντα λεπτά αγώνα, και δεύτερον, να δει τον Γιάννη Χασάι να ευστοχεί από τα έντεκα μέτρα, ενώ, τα παράπονά τους για την διαιτησία εξέφρασαν οι γηπεδούχοι.

Στην 6η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Δόξα Αμπελοκήπων, έχοντας γνωρίσει στο γήπεδο του Τοιχιού, για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα, τη χαρά της νίκης με σκορ 1-2, έπειτα, ωστόσο, από ένα ματς, στο οποίο σημειώθηκαν και τρεις αποβολές (μία για την Α.Ε. Βιτσίου και δύο για τους «μαυραετούς».

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Γράμμος Μαυροχωρίου, επικρατώντας στο γήπεδο της Χλόης του Κάστορα με σκορ 0-1, χάριν του οποίου βελτίωσε τη θέση του στη βαθμολογία, ενώ, από την άλλη, οι «βυσσινί» υποχρεώθηκαν να παραμείνουν στην… ουρά του σχετικού πίνακα και, μάλιστα, δίχως πόντο.

Τέλος, στο γήπεδο της Κορησού, αλήθεια είναι, ότι πραγματοποιήθηκε ένα πολύ συναρπαστικό ματς ανάμεσα στην τοπική Δόξα και τον Νταηλάκη, στο οποίο παιχνίδι για να προκύψει το τελικό σκορ 2-2, χρειάστηκε να φέρουν «τούμπα» οι γηπεδούχοι το 0-1 του 5ου λεπτού, παίρνοντας το προβάδισμα (2-1 στο 70’), που, όμως, δεν μπόρεσαν να το διατηρήσουν για πολύ, μιας και δέχθηκαν την ισοφάριση από τους «κυανόμαυρους» δύο λεπτά αργότερα.

Με τον έναν, εντέλει, πόντο που πήραν οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη, ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη, έπειτα από την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία τους, ισοβαθμούν, πλέον, με Παναργειακό και Γράμμο Μαυροχωρίου, έχοντας από κοινού τρεις πόντους.