Ο «καλπασμός» της Αστραπής Μεσοποταμίας για τη διατήρησή της στο… ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, γεγονός είναι, ότι συνεχίστηκε και το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, στο γήπεδο των Μανιάκων.

Ρεπορτάζ: Μάρκος Πετρόπουλος

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, του Γιώργου Τομόπουλου, παίζοντας- για πολλοστή φορά στο φετινό πρωτάθλημα- καλή μπάλα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των «ελαφιών» του Μπάμπη Θεοχάρη και να επικρατήσουν με σκορ 1-3, με αποτέλεσμα να βάλουν το 7ο «τρίποντο» στις αποσκευές τους, χάριν του οποίου, από τη μία, φιγουράρουν μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ, από την άλλη, υπερηφανεύονται και για το αήττητό τους στην τρέχουσα αγωνιστική σεζόν.

Η Αστραπή, εν κατακλείδι, απ’ ό, τι φάνηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν είχε σκοπό να αλλάξει «συνήθειες» ούτε αυτή τη φορά σε ματς εκτός έδρας, με συνέπεια η νέα της νίκη (3η μακριά από το… σπίτι της) σε συνδυασμό και με την ανωτερότητά της στο χορτάρι να χαρακτηριστεί ως απόλυτα δίκαιη.

Από την άλλη, αξίζει να σημειωθεί, ότι η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές της, δεν μπόρεσε να αποφύγει την πρώτη ήττα στο… σπιτικό της στο φετινό πρωτάθλημα, υποχωρώντας, παράλληλα, στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η υπεροχή των «κιτρινόμαυρων» καρποφόρησε στο 37’

Οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου, αλήθεια είναι, ότι μπήκαν «φουριόζοι» στον αγωνιστικό χώρο και με το… καλημέρα ανέκτησαν τον έλεγχο στο παιχνίδι, όμως, η υπεροχή τους άργησε αρκετά για να καρποφορήσει, μιας και οι ευκαιρίες που δημιούργησαν έως το 37ο λεπτό δεν είχαν τύχη, με σπουδαιότερη εκείνη στο 32’, όταν ο Λάζαρος Καραμανίδης με κεφαλιά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Στεργιάδη.

Στο 37’, ωστόσο, σε ανατροπή του Καρανάσιου μέσα στην περιοχή από τον Παπαδάμου, ο διαιτητής κ. Πολυχρονίου έδειξε το σημείο του πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ (0-1) ο Γρηγόρης Καραμανίδης, για να λήξει το α’ ημίχρονο με αυτό το σκορ.

Στην επανάληψη, το καλό παιχνίδι των παικτών της Αστραπής συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ο ορθολογικός τρόπος που αναπτύσσονταν στο χορτάρι να τους χαρίσει το 0-2 στο 59’, όταν ο Γρηγόρης Καραμανίδης, «χορεύοντας» πρώτα την άμυνα της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, στη συνέχεια, με κοντινό σουτ σημάδεψε δίχτυα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 67’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, πετυχαίνοντας, παράλληλα, το πρώτο του χατ τρικ στο τρέχον πρωτάθλημα.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα, διαμόρφωσε στο 90’ ο Γιάννης Παρασκευόπουλος, πετυχαίνοντας το γκολ (1-3) της… τιμής για την ομάδα του.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Σιδερίδης Χ., Τριανταφυλλίδης

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Στεργιάδης, Μπουρδούμης, Νικολαΐδης (68’ Παρασκευόπουλος), Μπορόζης, Μπαϊραχτάρης, Παπαρίζος (46’ Γαλάτης), Ηλιόπουλος (60’ Τράσιας), Γακίδης, Λιάπης Α., Rapo, Παπαδάμου

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Σιωπόβου, Παλαιοδήμος, Ιωαννίδης, Νικολάου, Μούσιας (68’ Ψωμιάδης), Κοκοβίδης, Καραμανίδης Γρ. (76’ Λαμπριανίδης), Καραμανίδης Λ., Ταρέλι (71’ Κρομλίδης), Καρανάσιος