Το πιθανότερο είναι πως  τόσο στον Ηρακλή Πολυκάρπης όσο και στον Α.Σ. Νταηλάκη από αργά το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου θα έχουν καθίσει άπαντες να μετράνε τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής ημέρας, για να δούνε ποιος είχε τις καλύτερες, ώστε πάνω σε αυτές να στηρίξουν τη «γραμμή» τους για το αν το τελικό σκορ 2-2 ήταν λίγο ή πολύ για την «πάρτι» τους.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Μπορεί, λοιπόν, στους «πράσινους» του Ρούλη Κυβεντίδη το τελικό αποτέλεσμα (2-2) να μην άφησε γλυκιά γεύση στα χείλη, ένεκα του ότι ισοφαρίστηκαν στο 88ο λεπτό, ωστόσο, και οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη μπορούν κάλλιστα να επικαλεστούν ότι θα μπορούσαν να φύγουν ακόμη και με το «τρίποντο» από την Πολυκάρπη, ασχέτως αν σήμερα είναι ικανοποιημένοι από τον βαθμό που πήραν, χάριν του οποίου διατηρήθηκαν στο υψηλότερο «σκαλοπάτι» της βαθμολογίας.

Πάντως, αν θέλει κάποιος να είναι ακριβοδίκαιος και να καταθέσει άποψη περί του τελικού αποτελέσματος, ή θα πρέπει να δει το video της sentra.com.gr ή θα πρέπει να ήταν στο γήπεδο της Πολυκάρπης το περασμένο Σάββατο και, παράλληλα, να έχει τη διάθεση να είναι ειλικρινής.

Γιατί για όσους «αχρωμάτιστους» φίλους του ερασιτεχνικού μας ποδοσφαίρου επέλεξαν να αφιερώσουν ένα δίωρο του Σαββάτου τους προκειμένου να παρακολουθήσουν το ντέρμπι πρωτοπόρων, το σχόλιο που άκουγε κανείς να βγαίνει από το στόμα τους στη λήξη του αγώνα αφορούσε το «Χ» ως δικαιότερο αποτέλεσμα, ενώ για τους χρώματος «πράσινους» φιλάθλους ο «άσος» και για τους «κυανόμαυρους» το «διπλό».

Όπως και να έχει, πάντως, κερδισμένο από αυτή την πολύ «γεμάτη» αναμέτρηση βγήκε το ποδόσφαιρο, μιας και αμφότερες οι ομάδες έκαναν τα πάντα για ικανοποιήσουν από πλευράς θεάματος τον κόσμο που προσέτρεξε να παρακολουθήσει το ματς, υποχρεώνοντάς τον να μην εφησυχάζει και να είναι διαρκώς σε εγρήγορση, καθότι η μία φάση διαδέχονταν την άλλη.

«Κεφάλι» στο σκορ πήρε ο Νταηλάκης

Το τι θα ακολουθούσε στο παιχνίδι, αλήθεια είναι, ότι φάνηκε από νωρίς, καθώς ο… χορός των ευκαιριών άνοιξε με το «καλημέρα» του αγώνα, στις οποίες ευκαιρίες τον πρώτο λόγο είχαν οι γηπεδούχοι μέχρι τα μισά του α’ ημιχρόνου. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς, οι «κυανόμαυροι» κατάφεραν στο 27’ να αξιοποιήσουν την πρώτη σημαντική ευκαιρία που τους δόθηκε για γκολ, βλέποντας τον Βαγγέλη Ευαγγέλου να σημαδεύει δίχτυα με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 0-1.

Η «απάντηση» του Ηρακλή ήρθε στο 39’, όταν ο Δημήτρης Στασινόπουλος με σουτ «βολίδα» έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο… πλεκτό για το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου.

Στα μισά, τέλος, περίπου της επανάληψης και, συγκεκριμένα στο 75’, ο Γρηγόρης Μήλιος με κοντινό σουτ έφερε «τούμπα» το παιχνίδι, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του «σοφέρ» (2-1), ενώ τα αριθμητικά δεδομένα (2-2) του συγκλονιστικού ματς διαμόρφωσε στο 88’ ο Λευτέρης Τσακλίδης με διαγώνιο σουτ από δεξιά.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Ζαρομυτίδου, Χατζής

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Τοροσίδης (65’ Μπίρτζιος), Τσαρνέλας, Αντωνόπουλος Γ., Παπαθανασίου Α., Πρωτόγερος, Παπαθανασίου Κ., Σίμος (79’ Ρέντας), Αντωνόπουλος Φ. (57’ Μήλιος Γρ.), Στασινόπουλος, Μόσχος

ΑΣ ΝΤΑΗΛΑΚΣΗ: Ταχμαζίδης, Αμπαρτζής, Παντελίδης (62’ Νικολάου), Καραβασίλης, Σαββόπουλος Κ., Χαραλαμπίδης (85’ Παπαρούπας), Παπαηλιάδης (67’ Σαρηπανίδης), Σαμαράς, Ευαγγέλου, Τσακλίδης, Καραγιαννίδης

Το ντέρμπι Ηρακλής Πολυκάρπης – ΑΣ Νταηλάκης στην κάμερα της sentra.com.gr (Βίντεο)