Τις ελπίδες για συμμετοχή τους στους αγώνες play off… ψαλίδισαν- πριν από λίγο-  στο κλειστό της Καρδίτσας οι «γουναράδες», όπου γνώρισαν την ήττα από την τοπική και ομώνυμη ομάδα με σκορ 71-61, υποχωρώντας στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ, να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι κάλυψαν και τη διαφορά των πέντε πόντων της ήττας (70-65) που είχαν γνωρίσει στον α’ γύρο στο «Δημήτρης Διαμαντίδης».

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι η Καστοριά ήταν άκρως ανταγωνιστική στο α’ ημίχρονο, κατορθώνοντας να έχει μια ισορροπημένη δυναμική σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 42-41.

Ωστόσο, κατά πως φάνηκε στην επανάληψη, η νευρικότητα των παικτών της, τα αρκετά έως πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και- κύρια- η μεγάλη τους αστοχία στα σουτ που επιχείρησαν από την περιφέρεια, απόρροια των οποίων ήταν να πετύχουν μόνο 20 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα, ήταν οι αιτίες για να έρθουν… κατάφατσα με την ήττα.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Ξενικάκης-Κωνσταντινίδου (Τέγα)

Δεκάλεπτα: 21-22, 42-41, 57-53, 71-61

Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 9 (2), Γράβας 11, Παπαχρήστος 6, Μαυρογιάννης 9 (1), Κακλαμάνος 10 (1), Καρράς 7, Ερμείδης, Καλλές 1, Σαριμπαλίδης 6 (2), Μαγκουνής 12.

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 2, Πετρόπουλος 2, Μελισσαράτος 10 (1), Χονδρογιάννης 8 (2), Βλάχος, Απιδόπουλος 4, Χρυσόπουλος 5 (1), Ράπτης 7 (1), Βαβάτσικος 11 (3), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3 (1), Σταμένκοβιτς 9 (1).