Η Εθνική Ελλάδος έκανε ένα σπουδαίο ματς, αλλά ηττήθηκε με 2-1 από το Βέλγιο στο Καραϊσκάκη και… πληρώνει την ζημιά που έγινε με την Εσθονία. Πλέον «έπεσε» στην 3η θέση και περιμένει γκέλα της Βοσνίας προκειμένου να βρεθεί αυτή στα μπαράζ. Γκολ ο Ζέκα, δοκάρι ο Σταφυλίδης.

Η ψυχωμένη και ορθολογικά στημένη από τον Σκίμπε Εθνική ομάδα λύγισε από την ποιότητα των Βέλγων. Τεράστια προσπάθεια που δίνει εγγυήσεις για το μέλλον.

Η Εθνική ομάδα πάλεψε στα ίσα με τα «θηρία» του Βελγίου, είχε κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς. Με περίσσιο πάθος και αυταπάρνηση η Ελλάδα έχασε με 2-1 από την κορυφαία ομάδα του ομίλου. Ήταν άτυχη, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αλλά ο Κουρτουά και το δοκάρι κράτησαν το Βέλγιο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο και με το ματς σε απόλυτη ισορροπία ένα «κρύο» σουτ του Βερτόνγκεν έλυσε το «γόρδιο δεσμό» που είχε βάλει η διπλή ζώνη άμυνας του Σκίμπε. Ο Ζέκα ισοφάρισε τρία λεπτά μετά, από σέντρα του Τζαβέλλα, για να δώσει τη νίκη ο Λουκάκου με κεφαλιά στη μοναδική φάση που νίκησε τον Παπασταθόπουλο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Σκίμπε οι Δώνης, Ζέκα και Τζαβέλλας αν και επί της ουσίας δεν υστέρησε κανείς. Το Βέλγιο πήρε την πρόκριση για το Μουντιάλ, την ώρα που η Ελλάδα βρέθηκε στην τρίτη θέση πίσω από την Βοσνία. Τώρα θέλουμε δύο νίκες με Κύπρο και Γιβραλτάρ και ελπίζουμε σε στραβοπάτημα των Βόσνιων από το «αδιάφορο» Βέλγιο.

Ο Μίχαελ Σκίμπε προέβη σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Εσθονία. Έτσι σε διάταξη 4-4-1-1 αποφάσισε να έχει στην κορυφή τον Τάσο Δώνη που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με την Εσθονία. Στο αρχικό σχήμα ήταν ο Παπασταθόπουλος αντί του τραυματία Κ. Παπαδόπουλου, ο Μανιάτης αντί του τραυματία Ρέτσου, ο σταφυλίδης που πήρε θέση αριστερά αντί του Δώνη που προωθήθηκε σε θέση φορ.

Επίσης θέση στην εντεκάδα πήρε και ο Σάμαρης στο πλευρό του Τζιόλη στα αμυντικά χαφ. Καρνέζης στο τέρμα, Μανωλάς στόπερ και Τζαβέλλας αριστερό μπακ. Ο Ζέκα ξεκίνησε δεξιά αντί του Μάνταλου που έμεινε εκτός για να βοηθάει τον Μανιάτη στο μαρκάρισμα του Καράσκο και του Μέρτενς.

Ο Φορτούνης και πάλι σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Τάσο Δώνη σε μια προσπάθεια του Γερμανού τεχνικού να προσαρμόσει την ελληνική ομάδα στα δεδομένα που η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θα έβαζε στο χορτάρι. Και ποια ήταν αυτά; Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνγκεν, Ντεμπελέ, Φελαϊνί, Καράσκο, Μενιέ, Ντε Μπρόινε, Ρ.Λουκάκου, Μέρτενς ήρθαν με άγριες διαθέσεις στο Καραϊσκάκη.

Είχαμε συγκέντρωση, είχαν Κουρτουά

Στην αρχή της αναμέτρησης η Εθνική μπήκε «σφιχτά» με διπλή ζώνη άμυνας και τους Δώνη Φορτούνη να ψάχνουν το μισό λάθος των Βέλγων. Αποφάσισε ο Γερμανός να δώσει χώρο στην ομάδα του Μαρτίνεθ ώστε να πέφτει πάνω στο διπλό τείχος με σκοπό να εκμεταλλευτεί κάποια γρήγορη αντεπίθεση.

Κάπως έτσι η πρώτη ευκαιρία του ματς είχε «γαλανόλευκη» απόχρωση. Ο εξαιρετικός Τάσος Δώνης θυμίζοντας… Γιώργο Δώνη έκλεψε τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, πέρασε τέσσερις παίκτες με σπριντ 50 μέτρων μπήκε περιοχή και σούταρε δυνατά διαγώνια αλλά ο Κουρτουά του είπε όχι.

Όπως «όχι» είπε και στην σουτάρα του Σταφυλίδη στο 18’ που με τα ακροδάχτυλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι αποσοβώντας γκολάρα παγκόσμιας κλάσης. Μια φάση που είχε δημιουργό τον Σάμαρη αό τα δεξιά με εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού. Στο σημείο αυτό οι Βέλγοι κατάλαβαν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Η Εθνική άρχισε να ανεβάζει και τα μπακ με αποτέλεσμα ο Μανιάτης στο πρώτο του ανέβασμα να γυρίσει ωραία τη μπάλα, αλλά από το «τσαφ» του Βερτόνγκεν να δει τη μπάλα να περνά κόρνερ από την απέναντι πλευρά. Από το κόρνερ και την επαναφορά του ο Φορτούνης μπήκε από αριστερά γύρισε τη μπάλα επικίνδυνα για να κερδίσει νέο κόρνερ.

Οι Βέλγοι αποφάσισαν να ανέβουν ακόμα πιο ψηλά και είχαν τις τρεις πρώτες τελικές προσπάθειες με μακρινά σουτ των Βερτόνγκεν, Ντε Μπρόινε και Αλντερβάιρλεντ, δύο εκ των οποίων έφυγαν έξω κι ένα μπλόκαρε εύκολα ο Καρνέζης. Το φάουλ του Ντε Μπρόινε στο 38’ βρήκε στο τείχος και έφυγε κόρνερ.

Το Βέλγιο ένιωσε ότι έχει τα ηνία και πάλι αλλά μια εξαιρετική σαραντάρα του Σταφυλίδη βρήκε την κίνηση του Φορτούνη ανάμεσα στα στόπερ αλλά για τρίτη φορά ο Κουρτούα πρόλαβε τον Έλληνα μεσοεπιθετικό και γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με πολλές σκέψεις για τους δύο προπονητές.

Είκοσι λεπτά ισορροπία και μετά ροντέο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες εντεκάδες. Το πρώτο πεντάλεπτο κύλησε στην ισορροπία με τον Δώνη και τον Σταφυλίδη να κερδίζουν τις κίτρινες κάρτες από τους Μενιέ και Ντεμπελέ ύστερα από όμορφες προσπάθειες. Το Βέλγιο έδωσε λίγο χώρο στην Εθνική για να ανοίξει η άμυνα και παραλίγο να το πληρώσει.

Εξαιρετική μπαλιά του κορυφαίου Τζαβέλλα στην κίνηση του Ζέκα στα φορ, από τις κόντρες η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη που έκανε τη σέντρα στον Τζιόλη η κεφαλιά του οποίου έφυγε λίγο άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη διπλή απειλή της Εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Στο μεταξύ ο Σάμαρης είδε την κίτρινη κάρτα καθώς ανέκοψε την αντεπίθεση του Καράσκο.

Τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά

Με τον ρυθμό πεσμένο καθώς συμπληρωνόταν η μια ώρα αγώνα, ο Σκίμπε έβαλε τον Λυκογιάννη αντί του Σταφυλίδη που είχεκουραστεί στο 69ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον μοναδικό τρόπο που θα μπορούσαν. Ένας εκ των τριών στόπερ, ο Βερτόνγκεν έφτασε στην παρυφές της ελληνικής περιοχής, ο Σάμαρης άργησε να διαβάσει το μαρκάρισμα και ο αμυντικός των Βέλγων με έναν κεραυνό δέκα μέτρα έξω από την περιοχή νίκησε τον Καρνέζη για το 1-0 στο 70’.

Τρία λεπτά μετά όμως η Ελλάδα απάντησε και αιφνιδίασε τους Βέλγους που ακόμα πανηγύριζαν. Τρομερή σέντρα του Τζαβέλλα την ώρα που ο Ζέκα έκανε για τέταρτη φορά κίνηση σε θέση φορ με τον άσο της Κοπεγχάγης να πλασάρει ιδανικά για το 1-1 στο 73’.

Το Βέλγιο όμως ενήργησε με τον ίδιο τρόπο και πιάνοντας στον ύπνο την ελληνική άμυνα βγήκε από τα δεξιά με τον Μενιέ να κάνει τη σέντρα και τον Λουκάκου να νικά για πρώτη φορά στο ματς τον Παπασταθόπουλο για το 2-1 των Βέλγων στο 74’.

Πιο συγκεντρωμένη η ομάδα του Μαρτίνεθ στη συνέχεια κατάφερε να αναχαιτίσει τις προσπάθειες των Ελλήνων. Ο Σκίμπε έκανε και τη δεύτερή του αλλαγή στο 84’ με τον Μπακασέτα να περνά στη θέση του Μανιάτη και τον Ζέκα να γυρίζει πιο πίσω στη δεξιά πλευρά. Την ίδια ώρα ο Μαρτίνεθ είχε περάσει στο γήπεδο τον Αζάρ.

Δύο εκπληκτικές επεμβάσεις του Καρνέζη σε σουτ των Λουκάκου και Μέρτενς (ειδικά σε αυτή την περίπτωση στο 90’) κράτησαν το σκορ στο 2-1 για τους Βέλγους.