Τίποτα δεν άλλαξε για την Εθνική ομάδα, η κακή εικόνα επαναλήφθηκε και το 89-77 από τη Φινλανδία, στο τέταρτο παιχνίδι της στον Α’ όμιλο, δημιούργησε συνθήκες πρόωρου αποκλεισμού από το Ευρωμπάσκετ. Νίκη και πρόκριση ή ήττα και αποκλεισμός με Πολωνία (6/9).

Έπειτα από δύο διαδοχικές «σφαλιάρες» από Γαλλία και Σλοβενία, δεν μπόρεσε να επανέλθει ούτε τώρα στις νίκες αν και μείωσε τους τέσσερις πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α΄ Περίοδος

«Παγωμένη» ξεκίνησε το ματς η εθνική, που παρατάχθηκε με το γνωστό σχήμα Καλάθη – Σλούκα – Παπανικολάου – Πρίντεζη – Παπαγιάννη. Προβληματική κυκλοφορία της μπάλας , χαμένα λέι-απ από Παπαγιάννη και Πρίντεζη και χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στους Φινλανδούς να ξεκινήσουν με 8-0 το ματς με τους Χαφ και Κόπονεν να εκτελούν από απόσταση. Χρειάστηκαν να περάσουν κάτι περισσότερο από τρία λεπτά για να σπάσει το ρόδι η ελληνική ομάδα με μια βολή του Κώστα Παπανικολάου, αλλά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε. Μετά από μόλις 4.5 λεπτά παιχνιδιού η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο: 12-1 και αργότερα 16-3, και μάλιστα χωρίς να έχει επιστρατευτεί το απόλυτο όπλο των Φινλανδών, ο Μάρκανεν.

Την φρούρηση του νεαρού σταρ ανέλαβε αμέσως ο Θανάσης Αντετοκούμπο, ο οποίος μείωσε με σουτ τριών πόντων σε 16-6. Συν τοις άλλοις, η εθνική ξεκίνησε σουτάροντας άσχημα από τη γραμμή των βολών (3/8), με τη διαφορά να παραμένει διψήφια (18-8). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πρόλαβε να εκτελέσει 6 βολές σε διάστημα 3.5, ευστοχώντας μόλις στις 2. Το τρίποντο του Μάντζαρη σε αιφνιδιασμό έφερε τη διαφορά για λίγο σε μονοψήφιο νούμερο (13-20), ο Παππάς αστόχησε σε λέι-απ στον αιφνιδιασμό και ο Σαλίν έφτασε τους 7 πόντους στην πρώτη περίοδο με εύστοχο τρίποντο (13-23). Το τελικό 14-23 της πρώτης περιόδου γράφτηκε με 1/2 βολές του Γιώργου Πρίντεζη, με την ελληνική ομάδα να έχει σουτάρει 14(!) βολές αλλά να έχει σκοράρει με μόλις 6 από αυτές και την ίδια στιγμή να μετρά 1/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και να έχει μαζέψει -7 ριμπάουντ σε σχέση με τους Φινλανδούς (4 επιθετικά). Και όλα αυτά με τους Φινλανδούς να μην χρησιμοποιούν καθόλου τους Κοϊβίστο – Γουίλσον, οι οποίοι αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμού.

Β΄ Περίοδος

Το χαμηλό σχήμα με Πρίντεζη – Θανάση με το οποίο ολοκλήρωσε η εθνική την πρώτη περίοδο έδινε ταχύτητα και λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά το ριμπάουντ παρέμενε άλυτο πρόβλημα με τον Μάρκανεν να υπερέχει του Αντετοκούνμπο, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Αγραβάνη. Την ίδια στιγμή, ο Πέτερι Κόπονεν πυροβολούσε από μακριά και ο Μάρκανεν ζεσταινόταν με κάρφωμα και φάουλ (30-18, 13΄). Η αφύπνιση του Πρίντεζη και ένα τζαμπ-σουτ του Παππά έδωσε ελπίδα για λίγο (31-24), αλλά Κόπονεν και Λίντμπομ είχαν απαντήσεις στην ελληνική αντεπίθεση (29-38, 17΄). Η εικόνα της ομάδας του Μίσσα ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το οικτρό ξεκίνημα, αλλά τα 7 επιθετικά ριμπάουντ και τα 6/14 τρίποντα από τους οικοδεσπότες συντηρούσε το ματς στο ίδιο μοτίβο (29-41). Με τον Κόπονεν να «σκοτώνει» και πάλι την ελληνική άμυνα (13π.) το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +12 για τους οικοδεσπότες, 45-33.

Γ΄ Περίοδος

Το φινλανδικό πάρτι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Κόπονεν να συνεχίζει το πάρτι από τα 6.75 και τον Χαφ να σιγοντάρει (52-36). Η εθνική είχε πια παραδοθεί στον εκνευρισμό, τα 5 ομαδικά φάουλ συμπληρώθηκαν μετά από μόλις 2.5 λεπτά και η διαφορά συνέχιζε να σκαρφαλώνει με κάρφωμα του Μάρκανεν (56-36). Την ώρα που ο Κόπονεν σκόραρε το ένα καλάθι μετά το άλλο (22π), μόνο ο Σλούκας κρατούσε τα προσχήματα με συνεχόμενους πόντους που μάζεψαν λίγο τη διαφορά στους 15 πόντους (45-60). Παρότι σούταρε αξιοπρεπώς από μακριά (6/12 τρίποντα), η εθνική προκαλούσε θλίψη με την εικόνα της και έμεινε απόλυτα δίκαια στο -15 στο φινάλε του δεκαλέπτου, 67-52 με 22 πόντους του Κόπονεν και 12 του Μάρκανεν. Στην άλλη πλευρά, ο μοναδικός Έλληνας που είχε φτάσει σε διψήφιο νούμερο πόντων ήταν ο Σλούκας με 10.

Δ΄ Περίοδος

Κρατώντας τους Φινλανδούς στους 2 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά η διαφορά μειώθηκε στους 10 πόντους, με τον Αγραβάνη να δίνει λύσεις και με καλάθι και φάουλ να στέλνει το ματς σε μονοψήφια διαφορά μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά με επιμέρους σκορ 8-2 (60-69). Η αντεπίθεση συνεχίστηκε: τρίποντο του Αγραβάνη για το 63-69, αιφνιδιασμός μετά από καλή άμυνα με τον Παππά και αίφνης…ντέρμπι: 65-69 και η Ελλάδα είχε κρατήσει τους Φινλανδούς στους 2 πόντους σε 4.5 λεπτά. Ένα κακό ποστάρισμα του Μάντζαρη που οδήγησε σε κλέψιμο του Ράνικο έφερε την αντιστροφή του μομέντουμ: αντιαθλητικό φάουλ του Έλληνα γκαρντ, τεχνική ποινή στον Κώστα Μίσσα, 3/3 βολές, αμέσως μετά τρίποντο του Μάρκανεν. Σκορ 65-75 και ξανά σε διψήφιο αριθμό η διαφορά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε κι άλλη ευκαιρία στη συνέχεια. Ο Παπανικολάου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μάρκανεν στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, αλλά συνέχισε άστοχος από τη γραμμή (4/8 συνολικά), 67-75 και αμέσως μετά ο Παππάς αστόχησε σε διείσδυση. Άλλη ευκαιρία δεν θα είχε η εθνική: ο Μέρφι νίκησε εύκολα τον Μάντζαρη κοντά στο καλάθι, η διαφορά επέστρεψε στους 10 (67-77) και το πουλάκι είχε πια πετάξει. Ο Ράνικο με σουτ τριών πόντων τελείωσε και τις τελευταίες ελπίδες της εθνικής για ολική ανατροπή (71-80, 2:07) και παρότι ο Θανάσης με τρεις μαζεμένους πόντους μείωσε σε 74-80, έκανε σκληρό αντιαθλητικό φάουλ στο Μάρκανεν…ξεχειλώνοντας του τη φανέλα στην αμέσως επόμενη κατοχή. Το παιδί – θαύμα των Φινλανδών έστειλε στο στόχο και τις δύο προσωπικές βολές και η εθνική ομάδα υπέστη την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ 2017 με σκορ 77-89.

Πλέον, η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει την Πολωνία την Τετάρτη στις 16:30, ζητώντας μόνο τη νίκη για να συνεχίσει στη διοργάνωση ως 4η του ομίλου της.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 2 (5ας.), Μπουρούσης 1, Σλούκας 12(2), Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 8(2), Αγραβάνης 9(6ρ.), Παπαπέτρου 5(1), Αντετοκούμπο 17(2).

Φινλανδία (Ντέτμαν): Χαφ 8(2), Λι 6 (5ρ), Σαλίν 7(1), Κότι 4, Κόπονεν 24(6ας.), Νούτινεν 2, Ράνικο 14(2), Λίντμπομ 5(1), Μάρκανεν 17(1), Μέρφι 2.

Πηγή: novasports.gr