Με καθαρή «αυτοκτονία» ισοδυναμεί για την ομάδα της Καλλιθέας η ήττα που γνώρισε- πριν από λίγο- στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς από τον Τηλυκράτη με σκορ 1-2, μιας και μέχρι το 85ο λεπτό κρατούσε στα… χέρια της το προβάδισμα στο σκορ (1-0) κι ενώ οι φιλοξενούμενοι από το 75’ αγωνίζονταν με δέκα παίκτες.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Έτσι, οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση, καταφέρνοντας να αποδείξουν αυτό που κάποιοι λένε, ότι, δηλαδή, στο ποδόσφαιρο λογική δεν υπάρχει, έδωσαν την ευκαιρία στους Επτανήσιους με δύο αντεπιθέσεις τους στα τελευταία λεπτά να φέρουν «τούμπα» το ματς και να φύγουν με το υπερπολύτιμο «τρίποντο» στις αποσκευές τους, χάριν του οποίου, από τη μία, πήραν το… αίμα τους πίσω για την ήττα που γνώρισαν στη Λευκάδα με το ίδιο ακριβώς σκορ (1-2) από την Καλλιθέα, ενώ, από την άλλη, να αυξήσουν τη διαφορά που τους χωρίζει από το Καστοριανό συγκρότημα στο +4.

Αναφορικά, τέλος, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να σημειωθεί, ότι η Καλλιθέα είχε τον έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο έως το 85΄και θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη της όταν οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν μετά το 75’ να συνεχίσουν με αριθμητικό μειονέκτημα στο χορτάρι, ωστόσο, οι «ανορθογραφίες» που έγιναν από πλευράς της σε πολλά επίπεδα, την οδήγησαν στην «αυτοχειρία», ενώ, αντίθετα, ο Τηλυκράτης ευτύχησε να δει τον Κολοβό να αναδεικνύεται σε «χρυσή αλλαγή», μιας και από τα πόδια του εν λόγω παίκτη προέκυψαν τα δύο γκολ της «χρυσής» του νίκης. Το πρώτο στο 86’ και το δεύτερο στο 90’+5’.

Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας: Κράτσιος, Τάσιος, Τσόπρας (68′ Παπαδημητρίου), Λαδάς, Μήνος, Μηλιάτης (66′ Παπαδόπουλος), Αντωνιάδης (89′ Γρηγοριάδης), Σαλβαρίνας, Νικολόπουλος (81′ Σιαραφέρας), Παπαθανασίου, Χασάι

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Κουσιάδης, Πριονάς, Καταγής Σ., Δημητρίου, Μπουρδούβαλης, Τζελάι, Περιστέρης (64′ Κολοβός), Τόσκας, Γεωργούσης (90′ Μπάλι), Καταγής Γ. (89′ Χριστογιάννης), Φράγκος (78′ Γεωργάκης)