Την ήττα γνώρισε σήμερα στο Αθλητικό Κέντρο Κανόνι στην Κέρκυρα, από την Κασσιόπη, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας.

Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ΄Εθνικής, η ομάδα της Καλλιθέας, έδωσε το δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι της, το οποίο συνοδεύτηκε με ήττα και μάλιστα με ανατροπή (0-1 ημίχρονο, 2-1 τελικό), με αποτέλεσμα να παραμείνει στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά το ματς, στο πρώτο ημίχρονο η Καλλιθέα μπήκε αρκετά… φορτσάτη και στο 15ο λεπτό πέτυχε το γκολ (0-1), έπειτα από κόρνερ, ο Κυριάκος Σαββόπουλος με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας ο Γιάννης Χασάι με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ενώ, στο 24′ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι ξανά στα… ίσια, όταν ο διαιτητής κ. Κωνσταντίνος Νέος τους έδωσε πέναλτι (με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα), όμως ο Γρηγόρης Κοσμίδης, απέκρουσε σωτήρια την μπάλα.

Στην επανάληψη, οι «κυανοκίτρινοι» αν και έδειξαν ότι ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, χάνοντας μάλιστα και κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Πάολο Ταρέλι και τον Βαγγέλη Σαββόπουλο, τελικά δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 65′ από τον Τσιάβο (1-1). Τελικά, πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου (85′) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή (2-1) με τον Πλατέλλα και να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Τέλος, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, στην επόμενη αγωνιστική (7η) θα υποδεχθεί στο ΔΑΚ Καστοριάς τον Παναγρινιακό και θα ψάξει να βρει εκεί την ευκαιρία για να πετύχει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Κοσμίδης Κ., Τόσκος Β., Σιαραφέρας Θ., Μήνος Φ., Σαββόπουλος Κ., Ευαγγέλου Λ., Μηλιάτης Β., Παναγιωτίδης Χ., Σαββόπουλος Β., Ταρέλλι Ρ., Χασάι Γ.

Αναπληρωματικοί: Μηλιάτης Λ., Γιαννηκώτσιος Π., Τζιάρας Στ., Τσαρούχας Τ., Πήτας Γρ., Ηλίας Β., Παπαθανασίου Β., Καρανάσιος Θ., Καραμανίδης Γρ.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. […] Αχέρων Καναλακίου – Θύελλα Κατσικάς  4-1 ΠΑΣ Πρέβεζα – ΑΕ Μεσολογγίου  0-0 Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης – Αμβρακικός Λουτρού  1-1 ΟΦ Αγίου Ματθαίου – ΑΕ Λευκίμμης  0-1 Παναγρινιακός – ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου  1-1 Αναγέννηση Άρτας – Τηλυκράτης  1-0 Κέρκυρα – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας  2-1 […]