Με δύο γκολ του Στέφανου Στεφανίδη, στο 3ο και 26ο λεπτά, η ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ. Κοζάνης έφυγε νικήτρια- πριν από λίγο-  από το Δ.Α.Κ. Καστοριάς, όπου επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της Ε.Π.Σ. Καστοριάς με σκορ 1-2, κάνοντας, ταυτόχρονα, ποδαρικό με το… δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ρεπορτάζ – φωτογραφίες: Δαμιανός Δέλλιος, Δημήτρης Δέλλιος

Το κοζανίτικο συγκρότημα, λοιπόν, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, αλήθεια είναι, ότι έκανε δίκαια «κτήμα» του τη νίκη, μιας και πέραν των δύο γκολ, είχε κι ένα δοκάρι, καθώς και αρκετές καλές στιγμές μπροστά στην εστία του τερματοφύλακα Θόδωρου Ταχμαζίδη.

Από την άλλη, οι Νέοι της Ε.Π.Σ. Καστοριάς, γεγονός είναι, ότι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το 0-2 στο 26ο λεπτό, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 1-2 με τον Σταύρο Κυριζάκη στο 29’ και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για την ισοφάριση, όμως, η καλή εικόνα που έβγαλαν στο χορτάρι μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου, δεν ήταν ανάλογη και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα.

Διαιτητές: Νέος, Τσάντας, Πάντος (Σ.Δ. Ηπείρου)

ΝΕΟΙ Ε.Π.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: (Μίμης Μπαχαδέρογλου)Ταχμαζίδης Θ., Μαρκόπουλος, Φουληράς, Παπαχρήστου, Σιδηρόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπουτάσης, Νικολάου, Κυριζάκης, Μαλεγκάνος, Πνευμονίδης, ενώ έπαιξαν και οι: Ταχμαζίδης Α., Κυριακού, Πίτας, Τσόπρας και Ήργης

ΝΕΟΙ Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ: (Γιώργος Καραγκιολίδης), Ναθαναηλίδης, Καπλάνογλου, Σαπαλίδης, Τουλουμενίδης Ι., Σαπνάρας, Φούντογλου, Μετκάρης, Σαλονικίδης, Τουλουμενίδης Φ., Δάλλης, Στεφανίδης, ενώ έπαιξαν και οι: Πατσίκας, Καλημέρης, Σιδηρόπουλος, Παλάσκας και Χατζηνίκου