Ομόνοια Βογατσικού, Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας και Ηρακλής Πολυκάπρης, εύκολα ή δύσκολα, πέρασαν νικηφόρα από το Νταηλάκη, την Κορησό και την Χλόη αντίστοιχα.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Μετά το πέρας της 15ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας Givova Hellas, η κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε αμετάβλητη και πλέον όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο ΔΑΚ Καστοριάς, για το ματς της χρονιάς, μεταξύ του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας και της Ομόνοιας Βογατσικού, που κατά πάσα πιθανότητα θα κρίνει και τον φετινό πρωταθλητή.

Ας δούμε όμως, τι έγινε στην 15η «στροφή» του πρωταθλήματος. Η πρωτοπόρος Ομόνοια Βογατσικού έφυγε με το διπλό από το γήπεδο του Νταηλάκη, όπου επικράτησε της τοπικής και ομώνυμης ομάδας με σκορ 0-2 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όσον αφορά το ματς, αυτό καθαυτό, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό, έδωσαν δυνατές «μάχες» στο χορτάρι, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν, ενώ και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις φορές που βρέθηκαν κοντά στο γκολ, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το απόλυτο μηδέν.

Στην επανάληψη, οι «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη ανέβασαν στροφές και στο 59′ πήραν το προβάδισμα (0-1) με τον Γιώργο Αλεξιού. Από εκεί και μετά, η Ομόνοια έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και στο 84′ ο Γιάννης Δήμτσιος διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Τη νίκη πανηγύρισε και ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας στην Κορησό, επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 0-2 και συνέχισε να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το Βογατσικό.

Οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη στάθηκαν γι ακόμη μια φορά πολύ καλά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και άντεξαν στην πίεση της Καλλιθέας, όμως οι «κυανοκίτρινοι» του Πασχάλη Δημητρίου μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν να πάρουν κεφάλι δύο τερμάτων με τον Καραγιάννη να κάνει το 0-1 στο 50′ και τον Γιάννη Χασάι το 0-2 στο 54′ από το σημείο του πέναλτι.

Έτσι, ο Μέγας Αλέξανδρος πέτυχε την 5η εκτός έδρας νίκη και 12η συνολικά στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον μυαλό μόνο για το ματς της 16ης αγωνιστικής στο ΔΑΚ Καστοριάς, με την Ομόνοια Βογατσικού.

Το διπλό απέσπασε και ο Ηρακλής Πολυκάρπης από τον ΑΟ Κάστωρ του οποίου επικράτησε με 2-5. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να βρίσκονται στην 3η θέση με δύο βαθμούς λιγότερους από την Ομόνοια και έναν από την Καλλιθέα και ελπίζουν σε μια ισοπαλία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής, έτσι ώστε να τους δοθεί η ευκαιρία να βρεθούν ξανά στην κορυφή.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Γιώργου Σαββίδη μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και στο πρώτο κιόλας λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Σπύρο Καρανάσιο, ενώ μέχρι το 70ο λεπτό τριπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Δημήτρη Στασινόπουλο (στο 60′ το 0-2) και τον Ανδρέα Γαϊτανάκη (στο 70′ το 0-3). Δύο λεπτά αργότερα (72′) ο Χρήστος Γανόλης μείωσε σε 1-3, όμως οι «πράσινοι» πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα με τους Πρεσπάρη και Σπύρο Καρανάσιο το 1-4 και 1-5 αντίστοιχα. Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε στα… χασομέρια (90’+3′) από τα 11 μέτρα ο Τόσκος.

Την 7η νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναργειακός επί της ΑΕ Βιτσίου εκτός έδρας με σκορ 0-2. Οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και παρέμειναν στο 4ο… σκαλί της βαθμολογίας. Το 0-1 ήρθε από τα πόδια του αρχηγού της ομάδας, Γιώργου Τσαμτσάκη στο 40′, ενώ το τελικό 0-2 έκανε ο Τσιγαρίδας στο 88′.

Στοπ στο αήττητο σερί του Γράμμου Μαυροχωρίου έβαλε η ΑΕ Γραμμοχωρίων που πήρε τη νίκη στο γήπεδό της με σκορ 2-0 και επανέφερε τα χαμόγελα στις τάξεις της.

Τα «ελάφια» του Παναγιώτη Αντωνίου ευτύχησαν να προηγηθούν από πολύ νωρίς (8′) με τον Λάμπρο Νικολαΐδη, ενώ οι προσπάθειες των «κυανόλευκων» του Αποστόλη Ρέββα για την ισοφάριση, κατέρρευσαν στο 89ο λεπτό, όταν ο Καλαπούτης έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της ομάδας του.

Στις, νίκες επέστρεψε η Δόξα Αμπελοκήπων φεύγοντας από την Πεντάβρυσο με το διπλό με σκορ 0-2. Οι «μαυραετοί» του Ιορδάνη Ντίμτσιου προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Χρήστο Μιχαλόπουλο, ενώ ο Νίκος Ζυγούρας, «σφράγισε» στο 90′ τη νίκη της ομάδας του.

Τέλος, να θυμίσουμε, πως όλοι οι αγώνες του επόμενου Σαββατοκύριακου αναβάλλονται λόγω της Αποκριάς και μεταφέρονται για τις 7 και 8 Μαρτίου.