Οι «πλούσιες» από βαθμολογικής πλευράς εμφανίσεις των «κυανόλευκων» του Μαυροχωρίου στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, χάριν των οποίων με ισάριθμα «τρίποντα»… σκαρφάλωσαν στην 3η θέση, έδιναν στην αναμέτρησή τους με τους «κάστορες» στη Χλόη χαρακτήρα αναγκαιότητας για νέα νίκη, ώστε να εδραιωθούν σε αυτό το «σκαλί» της βαθμολογικής κλίμακας.

Έτσι, ως μια καλή ευκαιρία να ξαναχαμογελάσουν είδαν οι παίκτες του Βασίλη Αναγνωστόπουλου το εκτός έδρας παιχνίδι τους με τους «βυσσινί» του Παναγιώτη Αντωνίου, μη λογαριάζοντας, εντούτοις, την αδήριτη ανάγκη των τελευταίων για συγκομιδή πόντων.

Παίζοντας, λοιπόν, οι «κυανόλευκοι» από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό σοβαρά, κατάφεραν να «παγιδεύσουν» τους γηπεδούχους στην περιοχή τους και να… βάλουν κατά της εστίας τους, μετατρέποντας το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο έως το 64’, διάστημα στο οποίο είχαν ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Ο… λογαριασμός, εν προκειμένω, στο ματς άνοιξε στο 9’, όταν ο Χρήστος Βαενάς με κοντινό σουτ σημάδεψε δίχτυα για το 0-1, ενώ στο 43’ ο Νίκος Ντούκας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 0-2, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου, για να πάρει τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα στο 46’ ο Δημήτρης Καραμήτρος και να πετύχει το 0-3, ενώ στο 64’ ο Χρήστος Βαενάς, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, ανέβασε τον δείκτη στο 0-4.

Στο αμέσως επόμενο, ωστόσο, λεπτό (65’), ο Κάστορας μείωσε σε 1-4 με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βασίλη Εστιάδη, ενώ στο 78’ ο Γιάννης Γιώσης σημείωσε το 1-5, για να διαμορφώσει στο 79’ τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (2-5) ο Γιώργος Μήλιος με κοντινό πλασέ.

Τέλος, με τη νέα του «γκέλα» ο Κάστορας, που έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από την 5η αγωνιστική, συλλέγοντας έκτοτε μόνο δύο πόντους, υποχρεώθηκε- εκ των πραγμάτων- να βρεθεί στον… πάτο της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Σιδερίδης Χ., Πανταζής

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Σιώμος, Κανάτσιος (76’ Αντωνίου), Φουληράς, Πήτας, Τσάκαλος (67’ Λοβάτσης), Παπουτσής, Μήλιος, Γατόπουλος, Κουλουκλίδης (74’ Σαραμπίνας), Μαλεγκάνος, Εστιάδης

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Τοτονίδης, Hyska, Καζάκος (70’ Μπιτζίκος), Σαχινίδης, Παπαχρήστου, Χριστόπουλος (67’ Γιώσης), Καραμήτρος, Αποστόλου (60’ Τσαδήλας), Αντωνιάδης, Βαενάς, Ντούκας