Στην αυλαία των αγώνων οι «γουναράδες» του Διονύση Λίτσκα, φιλοξενώντας στο Δ.Α.Κ.Κ. τον νεοφώτιστο στην κατηγορία «Ερμή» Αμυνταίου, θα επιδιώξουν να κάνουν ποδαρικό με το… δεξί, ευελπιστώντας, παράλληλα, πως σε αυτό το πρώτο «διαγώνισμά» τους στο φετινό πρωτάθλημα, θα έχουν τη συμπαράσταση πολλών φίλων- οπαδών τους.

02′  Κάθετη μπαλιά Αντωνιάδη στο σημείο του πέναλτι ο Αστράουσκας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ. Το πλασέ όμως απέκρουσε σωτήρια ο Περπερίδης.

04′ Δυναμικά έχει μπει η Καστοριά στο παιχνίδι.

14′ ΓΚΟΛ

14′ Από κόρνερ του Ηλιάδη (Ερμής Αμυνταίου) με καρφωτή κεφαλιά ο Μαυροματίδης το 0-1′

18′ Κίτρινη στον Αμαραντίδη για δυνατό φάουλ (Ερμής Αμυνταίου)

25′ Πιέζει η Καστοριά για την ισοφάριση χωρίς να βρίσκει το τρόπο. Έχει την κατοχή και επιτίθεται. Το πρόβλημα εστιάζεται στις τελικές.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Σερσέμη (Ερμής Αμυνταίου) για δυνατό φάουλ

35′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Καστοριά να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ερμής με αντεπιθέσεις και αρκετά στημένα θέλει το δεύτερο γκολ.

42′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Ερμή Αμυνταίου, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Απευθείας εκτέλεση αρκετά πάνω από την εστία.

44′ Κόρνερ για την Καστοριά.

45′ Λήξη ημιχρόνου: Καστοριά – Ερμής Αμυνταίου 0-1

Δύο αξιόλογες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, μια από κάθε ομάδα. Η Καστοριά έδειξε τα δόντια της μόλις από το δεύτερο λεπτό, αλλά στο 14′ δέχθηκε το γκολ. Το παιχνίδι γενικά μοιρασμένο με την Καστοριά να έχει την κατοχή αλλά χωρίς να μπορεί να μετατρέψει το πλεονέκτημα σε γκολ. Τέλος, με δύο κίτρινες κάρτες, έφυγε για τα αποδυτήρια ο Ερμής Αμυνταίου.

46′ Ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι

46′ Αλλαγή για την Καστοριά. Στο παιχνίδι ο Ντάμζη, στη θέση του Τσίπη.

52 Αλλαγή και για τον Ερμή. Θεοδουλίδης στη θέση του Ηλιάδη

53′ Καλή ευκαιρία για την Καστοριά. Ο Αστράουσκας πλάσαρε χωρίς όμως να βρει δίχτυα.

60′ Συνεχίζει να πιέζει η Καστοριά, χωρίς να μπορεί να φτάσει στο γκολ.

61′ Κίτρινη και ο Θεοδωρίδης (Ερμής Αμυνταίου) για αντιαθλητική κίνηση.

66′ Αλλαγή ο Σαββόπουλος, στο παιχνίδι ο Πατσίκας. Πιέζει η Καστοριά, σε άμυνα ο Έρμης Αμυνταίου, παλεύει να κρατήσει το 0-1.

70′ Ανεβάζει στροφές η Καστοριά. Παλεύει για την ισοφάριση.

72′ Άχρωμο το παιχνίδι. «Χάνεται» ο χρόνος σε άνευ ουσίας παιχνίδι. Δυσκολεύεται η Καστοριά να βρει το δρόμο για τα δίχτυα του Ερμή, ο οποίος δείχνει να «βολεύεται» με το 0-1 και… επενδύει σε καθυστερήσεις για να ρίξει το ρυθμό.

75′ Αλλαγή για τον Ερμή: Στη θέση του Σερσέμη ο Γιορετζίδης.

77′ Καλό στημένο για την Καστοριά, αριστερά από τη μεγάλη περιοχή, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

80′ Νέα κίτρινη για τον Ερμή, στον μέσο, Άγγελο Μπίκο.

81′ Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο. Ψάχνει το γκολ η Καστοριά…

82′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Καστοριά. Ευθεία εκτέλεση του Ντάμζη, στα χέρια του τερματοφύλακα του Ερμή.

83′ Αλλαγή για την Καστοριά. Γεωργαντάς στη θέση του Ιλία.

86′ Στημένο σε πολύ καλό σημείο για την Καστοριά. Απευθείας εκτέλεση του Νίνο και στα χέρια του τερματοφύλακα του Ερμή.

87′ Νέο στημένο για την Καστοριά. Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση.

90′ Αλλαγή για τον Ερμή. Μπήκε ο Λιάπτσης, εκτός ο Μαυροματίδης.

0-1 τελικό. Η εμπειρία κέρδισε τα νιάτα… Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Καστοριά.

Δόξα Κρανούλας – Τηλυκράτης 2014 0-2
Α.Ε. Λευκίμμης – Θεσπρωτός                                                                   0-1