Την πολύ βαριά ήττα με σκορ 0-7 γνώρισε σήμερα η ομάδα της Αστραπής Μεσοποταμίας στο γήπεδό της κόντρα στον Ποσειδών Μηχανιώνας, που κατά τα άλλα, στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την υπεροχή.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Κανείς από όσους βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο της Μεσοποταμίας δεν περίμενε πως το παιχνίδι μεταξύ της Αστραπής με τον Ποσειδών Μηχανιώνας θα είχε τέτοιο τέλος, βλέποντας στο πρώτο ημίχρονο τους παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου να χάνουν αρκετές κλασικές ευκαιρίες.

Σε αυτό το πρώτο μέρος του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να προηγηθούν στο σκορ, όμως, πλήρωσαν μια αδράνεια της άμυνάς τους αλλά και τα λάθη της διαιτησίας. Πιο συγκεκριμένα, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ταρέλι βρέθηκε τετ α τετ με τον Σταυρίδη αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 1-0, ενώ, στο 10ο λεπτό μια αδράνεια των αμυντικών της Αστραπής έδωσε την ευκαιρία στον Δημητρακόπουλο να ανοίξει το σκορ (0-1).

Οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου παρά το εις βάρος τους σκορ συνέχισαν να έχουν την υπεροχή χάνοντας και άλλο τετ α τετ, πάλι με τον Ταρέλι ένα λεπτό μετά το γκολ του Δημητρακόπουλου. Ενώ, στο 19′ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Παλαιοδήμου, όμως ο Αθανάσιος Μπαλάκας από την ΕΠΣ Φλώρινας είχε αντίθετη άποψη και έδειξε «παίζεται».

Στην επανάληψη, για να έρθει το 0-2 στο 62′ χρειάστηκε ακόμη ένα λάθος από τον  κ. Μπαλάκα, όπου προηγήθηκε φάουλ, έδωσε πλεονέκτημα στους παίκτες της Μηχανιώνας και ενώ το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά γύρισε πίσω την φάση, έδωσε το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ του Βασαΐτη.

Από εκεί και πέρα ήρθε η κατάρρευση. Το ηθικό των ποδοσφαιριστών της Αστραπής όπως ήταν φυσικό έπεσε κάτι που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι παίκτες του Ποσειδώνα και κατάφεραν να φτάσουν στην ευρεία νίκη με σκορ 0-7.