Το ντέρμπι… στα χαρτιά με τον Εθνικό Κοζάνης κέρδισε με τρομερή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας με 77-60, σε μια αναμέτρηση που το τελικό σκορ αδικεί την εμφάνιση της ομάδας μας.

Δυναμικά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, που πήγαιναν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά ο έμπειρος Ρέππας βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ μας και έδωσε το προβάδισμα, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-19.

Στην συνέχεια η ομάδα μας μπήκε ακόμα πιο συγκεντρωμένη και με εξαιρετική αμυντική και επιθετική λειτουργία πήρε σημαντική διψήφια διαφορά, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 53-32.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά αλλά η ομάδα μας με σωστές επιλογές δεν έχασε καθόλου από το προβάδισμα, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 62-40.

Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, μείναμε με την απορία για τα 8 – 0 ομαδικά φάουλ και τις 0 – 15 βολές, αλλά ακόμα και έτσι οι παίκτες του κόουτς Τζιλίνη με κατάθεση ψυχής έδειξαν ποιος ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης από την αρχή μέχρι και την τελική κόρνα, η οποία βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 77-60 και να συνεχίζει αήττητη το φετινό της ταξίδι στην Α ΕΚΑΣΔΥΜ με 4/4 νίκες.

Συγχαίρουμε την ομάδα του Εθνικού Κοζάνης για την προσπάθεια και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε θερμά όλο το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στο κλειστό της Μεσοποταμίας και μας υποστήριξε. Ραντεβού σύντομα στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι… Το ταξίδι συνεχίζεται!

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 53-32, 62-40, 77-60

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (Τζιλίνης): Πιπερόπουλος, Τολιάδης, Ιωσήφ, Ρέππας 24, Φούφας 3 (1), Τσολάκης 18 (2), Γεωργάκας 14 (1), Πανίδης 9, Βελαώρας, Παγανάς Δ 7, Παγανάς Γ. 2, Αραπίδης

Εθνικός Κοζάνης (Μήτσιαλος): Τσίντσιος, Μπίγγας, Τσιρέκας, Δούμας, Παπαντίνας, Κουτσιομήτρος, Τοπάλλι, Κτενίδης, Νακρίδης, Γλυκόπουλος