Το «διαβατήριο» της πρόκρισή τους στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ε.Π.Σ.Κ. «σφράγισαν» το απόγευμα σήμερα: ο Γράμμος Μαυροχωρίου, περνώντας νικηφόρα (0-3) από την Πολυκάρπη, η Ομόνοια Βογατσικού, κερδίζοντας με το ευρύ σκορ 6-1 τη Δόξα Κορησού και η Δόξα Αμπελοκήπων, επικρατώντας στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3 της Α.Ε. Γραμμοχωρίων.

Του Δαμιανού Δέλλιου

Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί, ότι η πρώτη του Γιώργου Σαββίδη στον πάγκο του Ηρακλή Πολυκάρπης δεν σημαδεύτηκε με νίκη, σε ένα- κατά τ’ άλλα- ματς, που οι «πράσινοι» είχαν και δύο αποβολές: του Μπίρτσιου στο 40’ και του Παπαθανασίου στο 77’, ενώ τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι: Αποστόλου (0-1) στο 4’, Γιώσης (0-2) στο23’ και Βαενάς (0-3) στο 90’+3’.

Με «περίπατο» μπορεί- κάλλιστα- να χαρακτηριστεί η πρόκριση των «αρκούδων» του Θόδωρου Ποντίκη- στον ημιτελικό γύρο του φετινού θεσμού- επί των «μαυραετών» της Κορησού, έπειτα από την επιβλητική νίκη τους με σκορ 6-1, χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι: Τσολακάκης (1-0 και 4-0 στο 8ο και 38ο λεπτά, αντίστοιχα), Σκανδάλης (2-0 και 6-0 στο 19’ και 58’) και Νούλας (3-0 και 5-0 στο 34’ και 56’), ενώ το γκολ της… τιμής (6-1) για τους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 68’ ο Γάκιας.

Τέλος, σε ένα ματς που η Α.Ε. Γραμμοχωρίων κρατούσε στα χέρια της το εισιτήριο της πρόκρισης μέχρι το 90’+4’, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (0-1) κόντρα στη Δόξα Αμπελοκήπων, με γκολ του Τράσια στο 17’, τελικά, την ευκαιρία να το κάνει «κτήμα» της από «πρώτο χέρι» την έχασε στο λεπτό που προαναφέρθηκε, όταν είδε τον Τρυφόπουλο να σημαδεύει δίχτυα και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Άξιο, επίσης, αναφοράς, είναι το γεγονός, ότι οι «μαυραετοί» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, έφτασαν στην ισοφάριση με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής στο 70’ του Χρήστου Μιχαλόπουλου.

Το παιχνίδι, εν κατακλείδι, οδηγήθηκε στην παράταση, που έληξε με σκορ 1-1, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι, στην οποία υπερτέρησε η Δόξα Αμπελοκήπων, «σφραγίζοντας» το… διαβατήριο της πρόκρισής της στην ημιτελική φάση με σκορ 4-3.

Τέλος, ο αγώνας της Πενταβρύσου με τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας έχει ορισθεί για την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου, την ημέρα, δηλαδή, που οι δύο ομάδες έχουν ρεπό από τις αγωνιστικές τους  υποχρεώσεις στα πρωταθλήματα Α’ κατηγορίας και Γ’ Εθνικής, αντίστοιχα.