Το ότι ο Παναργειακός πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο και πως οι παίκτες του έχουν βρει την κατάλληλη «χημεία» για να οικειοποιούνται παιχνίδια και να βγαίνουν νικητές, είναι κάτι που αποδείχθηκε και στη σαββατιάτικη εντός έδρας αναμέτρησή τους με τη Δόξα Αμπελοκήπων, όμως, ό τι άρχισε να τους αρέσει να… ρίχνουν «ντόρτια», είναι φαινόμενο που παρατηρείται για δεύτερη συνεχή φορά,  αλλά, παράλληλα, και με πανομοιότυπο τρόπο.

Ρεπορτάζ: Μάρκος Πετρόπουλος

Έτσι, οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου, όπως στη νίκη τους- προ μιας εβδομάδας- στη Χλόη με σκορ 0-4 επί του Κάστορα, στην οποία τα τέρματά τους σημείωσαν όλα στο β’ ημίχρονο, έτσι και το περασμένο Σάββατο στην κόντρα τους με τους «μαυραετούς» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, φρόντισαν να δημιουργήσουν πρόσφορο έδαφος για γκολ στα λεπτά της επανάληψης, διάστημα στο οποίο βρήκαν δίχτυα τέσσερις φορές, κάτι που, μάλλον, τείνει να τους γίνει συνήθεια.

Κατά τ’ άλλα, γεγονός είναι, ότι οι φιλοξενούμενοι για ένα ημίχρονο πρόβαλαν κάτι παραπάνω από σθεναρή αντίσταση στην πίεση που τους ασκήθηκε από τους «κοκκινόμαυρους», ωστόσο, όλα άλλαξαν γι’ αυτούς στο 64’, όταν ο Νικηφόρος Βιέρος με κεφαλιά σημάδεψε δίχτυα για το 1-0.

Τα πράγματα, πάντως, χειροτέρεψαν για τους «μαυραετούς» στο 78’, λεπτό κατά το οποίο είδαν τον Τάσο Μελισσανίδη να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό με αυτογκόλ για το 2-0, ενώ «λευκή σημαία» σήκωσαν στο 85’, όταν δέχθηκαν το 3-0 από σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δημήτρη Ιωαννίδη.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του ματς διαμόρφωσε στο 89’ ο Λάζαρος Τσιάτσος, πετυχαίνοντας με κεφαλιά το 4-0.

Διαιτητές: Τζάμος, Πρεσπάρης, Τριανταφυλλίδης

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιάτσος (60′ Τσιαγαρίδας), Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Βρέστα, Χότζα, Παππάς (55′ Βιέρος), Ζενελάκ, Χαραλαμπίδης (67′ Τσαμτσάκης)

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Μιχαλόπουλος Α., Ζαφειρόπουλος (80′ Καραϊσκάκης), Τρυφόπουλος Λ., Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος Ι., Τρυφόπουλος Θ., Κεσίδης, Γεωργιάδης (77′ Ντίμτσιος Ε.), Ευαγγελίδης (70′ Μελισσανίδης), Περσίδης, Μιχαλόπουλος