Με «όπλο» την ηθική υποχρέωση- βάσει της μεγάλης του Ιστορίας- να συνεχίσει να μάχεται μέχρις εσχάτων για τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου και, παράλληλα, να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από την «γκέλα» στο ντέρμπι με την Αστραπή, ο Παναργειακός, κατά πως φάνηκε, πήγε στο γήπεδο της Κολοκυνθούς όχι μόνο για να νικήσει, αλλά και για να ξεσπάσει και, τελικά, τα κατάφερε, μιας και τη «νύφη» για το προ δύο εβδομάδων… στραβοπάτημά του «πλήρωσε» ο Κρόνος, του οποίου η νεαρή και άπειρη ομάδα δεν μπόρεσε να αποφύγει τη βαριά ήττα με σκορ 0-6.

Δυναμικοί, αποφασισμένοι και, εντέλει, άκρως παραγωγικοί ήταν οι παίκτες του Βαγγέλη Σιώμου στην κόντρα τους με τους «κυανόλευκους» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, με αποτέλεσμα οι φιλοδοξίες για επιστροφή τους στα χαμόγελα να πάρουν «σάρκα και οστά» και να τους χαρίσουν σε ρυθμό «ρελαντί» την άνετη νίκη, χάρη στην οποία διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους στην προσπάθεια που καταβάλλουν να μείνουν «ζεστοί» στο κυνήγι του τίτλου.

Με «ηφαίστειο» εν ενεργεία έμοιαζε ο Παναργειακός, όμως, στο β’ ημίχρονο…

Με το ξεκίνημα του αγώνα, αλήθεια είναι, ότι οι «κοκκινόμαυροι» πήραν τα… ηνία στο χορτάρι, ωστόσο, την υπεροχή τους δεν την εκμεταλλεύτηκαν ούτε στο πέναλτι που κέρδισαν στο 18’, βλέποντας τον Γιώργο Τσαμτσάκη να στέλνει την μπάλα άουτ από τα έντεκα μέτρα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (23’), στο πέναλτι αυτή τη φορά που πήραν οι γηπεδούχοι, ευτύχησαν να δούνε τον Γρηγόρη Κοσμίδη να αποκρούει και να νικάει τον νεαρό Δημήτρη Στρυμπώνη.

Τελικά, το πρόβλημα του Παναργειακού στο γκολ μέχρι το 28’, ανέλαβε να λύσει στο εν λόγω λεπτό ο Θόδωρος Μπίζογλου, σημαδεύοντας δίχτυα με κοντινή κεφαλιά για το 0-1, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη, γεγονός είναι, ότι τα «νταούλια» αναφορικά με τον… χορό των υπόλοιπων πέντε γκολ των «κοκκινόμαυρων» άρχισαν να χτυπούν από νωρίς.

Συγκεκριμένα, στο 48’ ο Παναγιώτης Μήλιος «έγραψε» το 0-2, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (49’), ο Κέβιν Βρέστα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, για να έρθει στο 58’ η σειρά του Γιώργου Τσαμτσάκη να σκοράρει για το 0-4, ενώ στο 73’ ο Παναγιώτης (Ντόναλντ) Χότζια ήταν εκείνος που πέτυχε το 0-5. Τέλος, το «κερασάκι» στην… τούρτα της ευρείας νίκης του Παναργειακού έβαλε στο 78’ ο Γιώργος Τσαμτσάκης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 0-6.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Γιαμπάνης, Παπαβασιλείου

ΚΡΟΝΟΣ: Ευσταθιάδης, Νίκας, Κατσαμάκης, Γκέλη, Μαλέας, Ήργης (66’ Μπαμπούλης), Τίγκας (63’ Σιώζος), Κρανιάς, Στρυμπώνης, Πούτιας, Καλαπούτης (59’ Παύλου)

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Μπίζογλου (46’ Τσιγαρίδας), Σιδηρόπουλος, Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Βρέστα, Χότζια, Τσαμτσάκης, Ζενελάκ (55’ Βιέρος), Μήλιος (61’ Παππάς)

Τα highlights του αγώνα Κρόνος – Παναργειακός (0-6) – Βίντεο