Οι «γουναράδες» με σύνθεση ανάγκης, ελέω των πολλών απουσιών τους, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν στο νησί των «Φαιάκων» κόντρα στη Λευκίμμη, δεν έγινε κατορθωτό από πλευράς τους να αποφύγουν την ήττα με σκορ 3-0 και να παραμείνουν σε δυσχερή βαθμολογική θέση

Αναφορικά με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, γεγονός είναι, ότι η Καστοριά απείλησε πρώτη την εστία της γηπεδούχου ομάδας σε τρεις μάλιστα περιπτώσεις, χωρίς, όμως, να καταφέρει να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια και πριν δεχθεί το 1-0 στο 43’ από μακρινό σουτ Τσεβανέρη, στο 10ο λεπτό ο Κράτσιος είδε το οριζόντιο δοκάρι του να τραντάζεται σε σουτ πάνω στην κίνηση του Κομνηνάκη.

Το 1-0 ήταν αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη η πλήρης κυριαρχία των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο, είχε ως αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν γκολ δύο ακόμη φορές. Συγκεκριμένα, στο 59’ πέτυχαν το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη και το 3-0 στο 81΄με τον Τσεβανέρη.

Δείτε την εξέλιξη αγώνα όπως μεταδόθηκε live από το sentra.com.gr

Δεν τα κατάφερε η Καστοριά στην Κέρκυρα – Έχασε με 3-0 από την Λευκίμμη

«Μίλησαν» οι έδρες

Η πλήρη επικράτηση των γηπεδούχων (5 νίκες – 1 ισοπαλία) ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της  12ης αγωνιστικής ημέρας, ενώ κερδισμένος της  ημέρας ήταν ο Τηλυκράτης Λευκάδας, αφού με τη νίκη του επί του αήττητου εκτός έδρας μέχρι σήμερα «Εθνικού» Φιλιππιάδας με σκορ 3-0 και σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμών του «Μακεδονικού» Φούφα (0-0 στην Κρανούλα), αύξησε την διαφορά από την 2η θέση στους 5 βαθμούς.

Νέα νίκη για τον Αμφίλοχο (2-0) τον Αστέρα Παραποτάμου με την οποία παρέμεινε σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Λευκίμμη ζευγάρωσε τις εντός έδρας νίκες της επικρατώντας της Καστοριάς με το ίδιο σκορ 3-0 όπως στον αγώνα Κυπέλλου Ερασιτεχνών τον περασμένο Μάρτιο.

Στο Κομπότι Άρτας ο τοπικός «Σκουφάς» πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας εύκολα με 3-1 της ΑΠΕ Καραγιαννίων και πήρε βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Θεσπρωτός συνέχισε την ανοδική του πορεία (3-1 τον Πανλευκάδιο), συμπληρώνοντας 5 ματς χωρίς ήττα. Τέλος, ρεπό είχε ο «Ερμής» Αμυνταίου.