Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα (που πάντως προκρίθηκε) και πλέον περιμένει ένα άλλο θαύμα, δηλαδή το στραβοπάτημα του Ατρόμητου από τους ερασιτέχνες της Θύελλας Καμαρίου!

Μια ανάσα από μια τεράστια πρόκριση έφτασε ο Ηρακλής, που επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και για ένα τέρμα πλέον περιμένει ένα… τρελό δώρο από την Θύελλα Καμαρίου απέναντι στον Ατρόμητο ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά χαμηλό ρυθμό, με τον «Γηραιό» να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά να μην απειλεί την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα. Από την άλλη η ομάδα των Ιωαννίνων δεν δημιούργησε την παραμικρή ευκαιρία κάνοντας ένα αρκετά κακό παιχνίδι.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής έδειξε να πιστεύει πως μπορεί να κάνει κάτι που φάνταζε… τρελό και να πάρει την πρόκριση. Αρχικά στο 49′, ο Ρόβας από κοντά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που έκανε 9 λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 58′, ο Πασάς βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ρόβα ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μιχαήλ για το 1-0.

Κάπου εκεί το… πίστεψαν και στον πάγκο του «Γηραιού», με τον Κατσαμπή που ήταν ο υπηρεσιακός προπονητής να βάζει στο παιχνίδι τον Κλέιτον. Ο Βραζιλιάνος πέρασε στο ματς στο 68′ και οχτώ λεπτά αργότερα με τρομερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν μπροστά τους 14 λεπτά για να βρουν ακόμα ένα γκολ και να έχουν το αβαντάζ στην τριπλή ισοβαθμία απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο παιχνίδι μπήκε και ο Περόνε, αλλά τελικά ο Ηρακλής δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη καλή στιγμή με εξαίρεση το 93ο λεπτό που ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι κόντραρε και η μπάλα απομακρύνθηκε. Νωρίτερα, η ομάδα των Ιωαννίνων έφτασε κοντά στο 2-1, όταν ο Φάμπρι στο 86′ έπιασε ωραίο διαγώνιο σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Κάπως έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι σίγουρα στην επόμενη φάση, περιμένοντας να δει αν θα τον ακολουθήσει ο Ατρόμητος ή ο Ηρακλής. Για να προκριθεί ο «Γηραιός», θα πρέπει οι Περιστεριώτες να μην κερδίσουν την Θύελλα Καμαρίου της Γ’ Εθνικής… Καταλαβαίνετε από μόνοι σας πόσο δύσκολο είναι να συμβεί κάτι τέτοιο.