Με πρωταγωνιστή τον ταλαντούχο Λευτέρη Ευαγγέλου η Ακαδημία Κρόνου πέτυχε μία ιστορική νίκη στον θεσμό του κυπέλλου ΕΠΣ Καστοριάς, καθώς απέκλεισε με συναρπαστικό τρόπο από τον θεσμό της διοργάνωσης την ιστορική ομάδα της Καστοριάς με σκορ 2-3.

Ο μεσοεπιθετικός του Κρόνου πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του χαρίζοντάς την σπουδαία αυτή πρόκριση. Το ματς ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και επεφύλαξε δραματικό φινάλε. Η νίκη του Κρόνου ήρθε με ανατροπή, αφού η Καστοριά είχε το προβάδισμα στο σκορ 1-0 (Ντίσιος) μέχρι το 90’+3’, λεπτό στο οποίο ο Ευαγγέλου έφερε το ματς στα… ίσα, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο 3’ λεπτό της παράτασης (93’) και πάλι ο Ευαγγέλου έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού (1-2), ενώ στο 116’ ο Ντίσιος ισοφάρισε σε 2-2 και όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι. Όμως, ο Ευαγγέλου είχε διαφορετική άποψη, αφού στο επόμενο λεπτό (117’) με εκτέλεση φάουλ (έμμεσο) και τραγικό λάθος του τερματοφύλακα να ακουμπήσει την μπάλα στην προσπάθειά του να αποκρούσει, αυτή κατέληξε στα δίχτυα, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 2-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

ΑΟ Κάστωρ – ΠΑΣ Λεύκης                                       6-1

Καλλιθέα – ΠΑΟ Καλοχωρίου                                    6-0

Γράμμος Μαυροχωρίου – Παναργειακός                  0-3

Εθνικός Βασιλειάδας – Δόξα Αμπελοκήπων           0-2 παρ. (0-0 κ.α.)

ΠΑΟΚ Κωσταραζίου – Ομόνοια Βογατσικού           2-3

Ηρακλής Πολυκάρπης – Αστραπή Μεσ/μίας            3-2

Νταηλάκη – ΑΕ Γραμμοχωρίων                                 3-1

ΑΓΣ Καστοριά – Κρόνος                                            2-3 παρ. (1-1 κ.α.)