Ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Κυπέλλου (22/5, ΟΑΚΑ) καθώς ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των Δικεφάλων – Οι ασπρόμαυροι, έχοντας κερδίσει 0-1 στο πρώτο ματς, αν και έδωσαν γήπεδο στην ΑΕΚ είχαν τις ευκαιρίες με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 61′ – Στο 70′ ο Γαλανόπουλος έβαλε φωτιά στο ματς κάνοντας το 0-1, αλλά στο 84′ ο Κρμέντσικ και στο 90’+6′ ο Ζίβκοβιτς με γκολ-ζωγραφιά διαμόρφωσαν το τελικό 2-1

Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Ο ΠΑΟΚ στο τέλος ξέρει να βγάζει νοκ άουτ την ΑΕΚ στα παιχνίδια του κυπέλλου. Οι «ασπρόμαυροι» του Πάμπλο Γκαρσία, αν και αγχώθηκαν την ώρα που ο Ανσαριφάρντ σκόραρε για την ΑΕΚ, πήραν πανάξια την πρόκριση για 21η φορά στην ιστορία τους στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας με 2-1, γυρνώντας… Τούμπα το ματς με τα γκολ των Κρμέντσικ και Ζίβκοβιτς.

Ετσι ξεκίνησαν οι δύο «Δικέφαλοι» τον ημιτελικό
Ο Πάμπλο Γκαρσία έδωσε φανέλα βασικού στον Αμρ Ουάρντα για να αντικαταστήσει ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός τον τραυματία Ομάρ Ελ Καντουρί.

Κατά τα άλλα η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ δεν είχε κάποια αλλαγή ή έκπληξη, με τον Αντρέ Βιεϊρίνια να μετατίθεται στο αριστερό άκρο της τριάδας των κεντρικών αμυντικών μαζί με το δίδυμο των Ινγκασον και Βαρέλα.

Ο Πασχαλάκης παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, οι δύο ακραίοι μπακ-χαφ ήταν ο Ροντρίγκο (δεξιά) και ο Μπάμπα (αριστέρα) με τους Αουγκούστο και Σβαμπ οι δύο εσωτερικοί μέσοι. Στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής ήταν Ζίβκοβιτς (δεξιά) και ο Ουάρντα (αριστέρα), με τον Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Μανόλο Χιμένεθ, όπως αναμενόταν, παρέταξε την ΑΕΚ με τριάδα στην άμυνα, με τον Μάνταλο μαζί με τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης.

Στο τέρμα επέστρεψε ο Τσιντώτας, τριάδα στην άμυνα οι Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι και Νεντελτσιάρου, ο Λόπες στην αριστερή πλευρά, ο Βασιλαντωνόπουλος στη δεξιά και οι Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος και Σιμάνσκι τριάδα στον άξονα.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις πιο καλές στιγμές

Σ’ ένα νευρικό πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε τις πιο καλές στιγμές και άγγιξε το γκολ, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που υποτίθεται ήταν η ομάδα που θα έπρεπε να βρει τρόπο για να φτάσει εκείνη σ’ ένα γκολ.

Κι όμως, η απόδοση των παικτών του Χιμένεθ ήταν το λιγότερο απογοητευτική, καλά – καλά δεν είχαν τελική προς την εστία του Πασχαλάκη, την ίδια ώρα που οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν και άγγιξαν το 1-0, πρώτα με τη μεγάλη ευκαιρία στο τετ α τετ του Ουάρντα με τον Τσιντώτα στο 25ο λεπτό και λίγο αργότερα με την συνεργασία του Αιγύπτιου και την κεφαλιά του Σφιντέρσκι (36’).

Ο ΠΑΟΚ έπαιρνε σχετικά εύκολα αυτό που ήθελε, δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να πατήσει στην περιοχή του, με τους παίκτες του Γκαρσία να είναι προσηλωμένοι στο στόχο τους και αποφεύγοντας κάποιο σημαντικό λάθος στα μετόπισθεν. Δίχως επιθετικό πλάνο η Ένωση δεν μπορούσε να ελπίζει ότι θα έβρισκε τρόπο να γίνει απειλητική.

Άλλο ματς στο β’ μέρος
Ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, αλλά ο Αντρέ Βιεϊρίνια αστόχησε από την «άσπρη βούλα» στο πέναλτι που κέρδισε ο Σφιντέρσκι, με το ρολόι να «σημαδεύει» το 60ο λεπτό.

Την ίδια ώρα ο Χιμένεθ έφερνε από τον πάγκο τρεις παίκτες (Αλμπάνης, Τάνκοβιτς και Μιτάι) σε μια προσπάθεια να αλλάξει πράγματα και να κάνει την ΑΕΚ πιο επιθετική.

Ήταν ολοφάνερο ότι από εκεί και μετά είχαμε ένα άλλο παιχνίδι. Άλλωστε για την ΑΕΚ τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν. Ο Ανσαριφάρντ απείλησε από κοντά στο 67’ και τελικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο γκολ (0-1) με την κεφαλιά του Γαλανόπουλου στο 70ο λεπτό. Όλα άρχιζαν από την αρχή.

Η αναγκαστική διακοπή με την αλλαγή του πρώτου βοηθού Μάουρο Βιβέντσι από τον 4ο διαιτητή, Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο έδωσε ανάσες στις δύο ομάδες. Έμεναν κάτι λιγότερο από 15 λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση και σε σκορ πρόκρισης. Η επιμονή του Μπάμπα και η καταπληκτική πάσα του Νιγηριανού στον αμαρκάριστο Κρμέντσικ και η βολίδα του Τσέχου επιθετικού (84’) έφερε εκ νέου τον «Δικέφαλο του Βορρά» μια ανάσα από τον τελικό.

Η ΑΕΚ πλέον χρειάζονταν γκολ για να περάσει αυτή στον τελικό, αλλά στο δεκάλεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) που απέμεινε δεν έκανε φάση και στο 90’+6 η … ασίστ του Μιτάι κι η ποδοσφαιρική ευφυία του Ζίβκοβιτς έστειλαν τον ΠΑΟΚ στον τελικό με τον Σέρβο να σκοράρει με μία μαγική λόμπα.

Κι έτσι λογικό ήταν στο φινάλε να ακολουθήσουν οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί όλης της ασπρόμαυρης αποστολής…

MVP: Ο Ντάγκλας Αουγκούστο ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, κλέβοντας τη δόξα από τους δύο σκόρερ του «Δικεφάλου του Βορρά».

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Μεγάλο παιχνίδι και καταπληκτική έμπνευση για την πάσα στο 1-1 από τον Ράχμαν Μπάμπα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κρίστιτσιτς δεν μπόρεσε να προσφέρει απολύτως τίποτα στην ΑΕΚ.

Η ΓΚΑΦΑ: Θέλει και ερώτημα; Το τραγικό λάθος του Μιτάι στη φάση του 2-1 από τον Ζίβκοβιτς.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Ντανιέλε Ντοβέρι αφού συμβουλεύτηκε και τον συμπατριώτη του Πιέρο Τζιακομέλι στο VAR καταλόγισε το πέναλτι στην ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Γαλανόπουλο, αντίθετα είπε όχι στο χέρι του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ στην σέντρα του Ουάρντα.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο ΠΑΟΚ πέτυχε αυτό που ήθελε. Με άγχος. Με πίεση, αλλά το πέτυχε. Με δύο νίκες (0-1 και 2-1) πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου τον περιμένει ο Ολυμπιακός.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ινγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (77’ Μιχαηλίδης), Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (96’ Λύρατζης), Ουάρντα (87’ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (77’ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, (88’ Κοσίδης), Νεντελτσεάρου, Λόπες (62’ Μιτάι), Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς (62’ Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι (62’ Αλμπάνης), Βασιλαντωνόπουλος (88’ Νταντσένκο), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.