Σφράγισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του κυπέλλου σήμερα το απόγευμα η Ομόνοια Βογατσικού και ο ΑΣ Νταηλάκης, ενώ ένα… βήμα πιο κοντά με το εισιτήριο ήρθε η Αστραπή Μεσοποταμίας και ο Ηρακλής Πολυκάρπης.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Στην 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Basilico της ΕΠΣ Καστοριάς σημειώθηκαν 31 γκολ συνολικά. Οι φιλοξενούμενοι είναι αυτοί που επικράτησαν, με 7 ομάδες να φεύγουν από τις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους με το διπλό, μια μόλις γηπεδούχο ομάδα να παίρνει τη νίκη, ενώ το «Χ» να απουσιάζει από τα σημερινά παιχνίδια.

Πιο αναλυτικά, στον 1ο όμιλο, η Ομόνοια Βογατσικού, χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στο Μαυροχώρι για να πάρει τη νίκη από τον τοπικό Γράμμο με 1-2 και να σφραγίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37′ με τον Φιλικοτσίδη (1-0), όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν αυτό τους το προβάδισμα και στο 67′ ο Νούλας έφερε ξανά το παιχνίδι στα… ίσα (1-1). Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε στο 81′ ο Λαζαρίδης.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Πεντάβρυσος επικράτησε σχετικά εύκολα του Κεραυνού στο Χιλιόδενδρο με σκορ 0-3. Τα γκολ για την Πεντάβρυσο πέτυχαν: στο 60′ ο Γρηγοριάδης (0-1), στο 70′ ο Παχτατζής (0-2) και στο 90’+1′ ο Δρανιτσάρης (0-3).

Στον 2ο όμιλο και στους Μανιάκους, ο ΑΣ Νταηλάκης επικράτησε των Γραμμοχωρίων με σκορ 2-3, μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, με 5 γκολ, 2 πέναλτι και 5 -συνολικά- κόκκινες κάρτες!

Πιο αναλυτικά, τα «ελάφια» πήραν… κεφάλι στο σκορ (1-0) μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Τράσια, όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους τους σκορ και μάλιστα να πάρουν προβάδισμα 2 γκολ, με τον Τσακλίδη στο 19′ να κάνει το 1-1, τον Ευαγγέλου από το σημείο του πέναλτι στο 35′ το 1-2 και τον Σπυριδωνίδη στο 38′ το 3-1.

Στην αρχή της επανάληψης (60′) οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Αμπαρτζής, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν στο 68′ με τον Τράσια από τα 11 μέτρα, ενώ ακολούθησε ένα… μπαράζ αποβολών, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Στυλιάδη, να βγάζει από το τσεπάκι του ακόμη 4 κόκκινες κάρτες και πιο συγκεκριμένα, στον Τράσια, στον Παπαδάμο, στον Μπαϊρακτάρη (Γραμμοχώρια) και στον Ταχματζή (Νταηλάκη).

Στον 3ο όμιλο, η Αστραπή Μεσοποταμίας, άφησε πίσω την… γκέλα της προηγούμενης αγωνιστικής με την Δόξα Αμπελοκήπων και πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, επικράτησε του Παναργειακού στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού με σκορ 0-2.

Το 0-1, έκανε στο 26′ ο Παπαχρήστου και το 0-2 στο 47′ ο Βασιλειάδης. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι η κίνηση -που δεν βλέπουμε συχνά- του αρχηγού της ομάδας από την Μεσοποταμία, Γρηγόρη Καραμανίδη, ο οποίος αν και βρήκε δίχτυα -πριν το 0-1- με το χέρι, το δήλωσε στον διαιτητή της αναμέτρησης και έτσι, τελικά το γκολ δεν μέτρησε.

Στην Μεσοποταμία και στο άλλο παιχνίδι του ίδιου ομίλου, οι Ελπίδες εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα και πήραν τη νίκη από την Δόξα Αμπελοκήπων με σκορ 2-1.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Κουσίδης Απ. στο 55′ (1-0) και στο 65′, ενώ το τελικό 2-1 έκανε στο 85′ ο Βάμβας.

Στην Κορησό, για τον 4ο όμιλο, η τοπική Δόξα φιλοξένησε τον Ηρακλή Πολυκάρπης και παρόλο που προηγήθηκε στο σκορ, γνώρισε τελικά την ήττα (1-2). Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (1-0) με τον Π. Γάκια στο 21′, όμως οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη, έφεραν το παιχνίδι ξανά στα ίσια με τον Σ. Καρανάσιο στο 45′ με πέναλτι, ενώ τη νίκη στην ομάδα του χάρισε ο Τσαρνέλας με γκολ του στην εκπνοή του αγώνα (90′).

Τέλος, στο ΔΑΚ Καστοριάς, ο ΑΓΣΝΚ ηττήθηκε από την ΑΕ Βιτσίου με σκορ 1-3, γκολ τα οποία πέτυχαν: στο 20′ ο Τσιφλικιώτης (0-1), στο 40′ ο Μπόγιας (0-2), στο 62′ ο Θεμελής (1-2) και στο 85′ ο Δουρμίσης Δ. (1-3).

Upd: Ο ΑΟ Κάστωρ την Κυριακή επικράτησε του Νέστωρα Νεστορίου με 2-6 σε μία αναμέτρηση που σημειώθηκαν δύο ανατροπές.

Διαβάστε εδώ το ρεπορτάζ του αγώνα

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Κεραυνός Χιλιόδενδρου – Πεντάβρυσος 0-3
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0
60′ Γρηγοριάδης 0-1
70′ Παχτατζής 0-2
91′ Ντρανιτσάρης 0-3
0-3 ΤΕΛΙΚΟ

Γράμμος Μαυροχωρίου – Ομόνοια Βογατσικού 1-2
37′ Φιλικοτσίδης 1-0
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0
67′ Νούλας 1-1
81′ Λαζαρίδης 1-2
1-2 ΤΕΛΙΚΟ

2ος όμιλος

Γραμμοχώρια – Νταηλάκης 2-3
02′ Τράσιας 1-0
19′ Τσακλίδης 1-1
35′ Ευαγγέλου 1-2 (πεν.)
38′ Σπυριδωνίδης 1-3
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-3
60′ Αμπαρτζής (Νταηλάκη) ΚΟΚΚΙΝΗ
69′ Τράσιας 2-3 (πεν.)
69′ Τράσιας (Γραμμοχώρια) ΚΟΚΚΙΝΗ
81′ Παπαδάμος (Γραμ.) ΚΟΚΚΙΝΗ
81′ Ταχματζης (Νταηλ.) ΚΟΚΚΙΝΗ
90′ Μπαιρακτάρης (Γραμ.) ΚΟΚΚΙΝΗ
2-3 ΤΕΛΙΚΟ

Νέστωρ Νεστορίου  – ΑΟ Κάστωρ 2-6
12′ Δρανιτσάρης 1-0
34′ Κυριακού 1-1
50′ Δρανιτσάρης 2-1
55′ Πήττας 2-2
60 Κυριακού 2-3
64′ Μαλεγκάνος 2-4
70′ Πήττας 2-5
72′ Δημητρακόπουλος 2-6

3ος όμιλος

Παναργειακός – Αστραπή Μεσοποταμίας 0-2
26′ Παπαχρήστου 0-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1
47′ Βασιλειάδης 0-2
0-2 ΤΕΛΙΚΟ

Ελπίδες Μεσοποταμίας – Δόξα Αμπελοκήπων 2-1
55′ Κουσίδης Απ. 1-0
65′ Κουσίδης Απ. 2-0
85′ Βάμβας 2-1
2-1 ΤΕΛΙΚΟ

4ος όμιλος

Δόξα Κορησού – Ηρακλής Πολυκάρπης 1-2
21′ Γάκιας 1-0
45′ Καρανάσιος Σ. 1-1 (πεν.)
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1
90′ Τσαρνέλας 1-2
1-2 ΤΕΛΙΚΟ

ΑΓΣΝΚ Καστοριά – ΑΕ Βίτσιου 1-3
20′ Τσιφλικιώτης 0-1
40′ Μπόγιας 0-2
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-2
62′ Θεμελής 1-2
85′ Δουρμίσης Δ. 1-3