Tον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν πήρε ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας νικώντας με 3-1 τον Ηρακλή Πολυκάρπης, για το super cup στο γήπεδο της Μεσοποταμίας.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ: Δαμιανός Δέλλιος, Δημήτρης Δέλλιος

Αναλυτικό ρεπορτάζ σε λίγη ώρα

Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας – Ηρακλής Πολυκάρπης 3-1

ΤΑ ΓΚΟΛ

33′ Τάτσιος, Καλ.
38′ Χασάι, Καλ. (π.)
51′ Αποστολίδης, Καλ.
71′ Στασινόπουλος, Ηρ. (π.)

Δείτε ξανά τη ροή του αγώνα

90+3′ Τέλος αγωνα
90+1′ Κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στον Σαλβαρίνα
90′ Δυνατό σουτ του Β. Παπαθανασίου στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαϊωάννου.
87′ Αλλαγή για την Καλλιθέα. Εκτός ο Μηλιάτης, στη θέση του ο Β. Παπαθανασίου.
81′ Ευκαιρία της Καλλιθέας με τον Χασάι. Σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.
76′ Αλλαγή για την Καλλιθέα. Βγήκε ο Γκέγκας και μπήκε ο Στεργίου.
71′ ΓΚΟΛ!!! Εύστοχη εκτέλεση του Στασινόπουλου και 3-1.
70′ Πέναλτι για την Πολυκάρπη έπειτα από χέρι του Λαδά.
65′ Διπλή αλλαγή για την Καλλιθέα. Βγαίνουν Ευαγγέλου και Αποστολίδης και μπαίνουν στο παιχνίδι Γ. Αντωνιάδης και Νικολόπουλος.
61′ Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Γρηγόρης Μήλιος δίνει τη θέση του στον Βαγγέλη Καραμήτρο
59′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Καλλιθέα. Τετ-α-τετ ο Ηλίας, έδιωξε ο Παπαϊωάννου. Το «ριμπάουντ» στον Ευαγγέλου που σούταρε ψηλά άουτ.
52′ Νέα τεράστια ευκαιρία ο Αποστολίδης για το 4-0. Ο Παπαϊωάννου έκανε σωτήρια επέμβαση και έβγαλε σε κόρνερ

51′ ΓΚΟΛ!!! Σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Αποστολίδης και 3-0

46′ Έναρξη Β’ Ημιχρόνου. Δύο αλλαγές η Πολυκάρπη. Στη θέση του Μπίρτσιου ο Γιώργος Αντωνόπουλος και στη θέση του Μόσχου ο Σίμος.
45+2 ΗΜΙΧΡΟΝΟ (2-0)
45′ Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Χασάι, ο Αποστολίδης με κοντινό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαϊωάννου.
39′ ΓΚΟΛ!!! Και 2-0 από τον Χασάι

38′ Πέναλτι για την Καλλιθέα σε ανατροπή του Χασάι από τον Τερέζιου.
34′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πολυκάρπη με τον Μόσχο, έπειτα από σέντρα του Μήλιου.
Αρκετά ψηλά και άουτ το σουτ του Μόσχου
33′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 η Καλλιθέα – Κοντινό πλασέ του Τάτσιου.
30′ Πιέζει στα τελευταία λεπτά η Καλλιθέα, η οποία έχει ανεβάσει ρυθμούς
29′ Ο Λαδάς έπιασε σουτ από το κόρνερ, με την μπάλα να βγαίνει λίγο άουτ.
29′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλιθέα και τεράστια ευκαιρία από την απευθείας εκτέλεση. Έσωσε με το κεφάλι ο αμυντικός της Πολυκάρπης βγάζοντας την μπάλα κόρνερ.
25′ Ξανά στο γήπεδο οι παίκτες…
24′ Διακοπή για ανάσες και νερό λόγω της ζέστης.

15′ Πιο επιθετική η Καλλιθέα στα πρώτα 15 λεπτά που έχει την κατοχή και προσπαθεί να βρει το γκολ.
11′ Άμεση απάντηση από την Πολυκάρπη. Σέντρα από τα πλάγια και για λίγο δεν πρόλαβε ο Μήλιος.
10′ Σουτ του Μηλιάτη από μακριά. Μπλόκαρε ο Παπαϊωάννου. Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα.
01′ Ξεκίνησε το μεγάλο παιχνίδι!
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Σίσκος, Ηλίας, Τάσιος, Μήνος, Λαδάς, Σαλβαρίνας, Ευαγγέλου (65′ Αντωνιάδης Γ.), Γκέγκας (80′ Στεργίου), Αποστολίδης (65′ Νικολόπουλος), Μηλιάτης (86′ Παπαθανασίου Β.), Χασάι

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Μπίρτσιος (46′ Αντωνόπουλος Γ.), Τσαρνέλας, Παπαθανασίου, Τερέζιου, Ρέντας, Μήλιος (59′ Καραμήτρος Β.), Τοροσίδης, Μόσχος (46′ Σίμος), Στασινόπουλος, Αθανασίου

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Πρεσπάρης, Ζαρομυτίδου.