Λένε, και όχι άδικα, ότι ένα παιχνίδι τελειώνει μόνο όταν ακουστεί το τριπλό και μακρόσυρτο σφύριγμα του διαιτητή στη λήξη του. Και η άποψη αυτή, που βρίσκει σύμφωνους όλους όσοι δεν εφησυχάζουν και προνοούν για να μη λαχταρίσει η ομάδα τους στα «χασομέρια», βρήκε εφαρμογή στην αναμέτρηση της Δόξας Αμπελοκήπων με την Ομόνοια Βογατσικού, στην έδρα της πρώτης, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου.

Ωστόσο, για να είμαστε απόλυτα σαφείς σε ό, τι αναφερόμαστε, οφείλουμε να καταθέσουμε πως για την αιτία που προέκυψε το τελικό σκορ 3-3 στο 90’+5’, την ευθύνη δεν φέρει ο προπονητής των «αρκούδων» Θόδωρος Ποντίκης, που, άλλωστε, φημίζεται για την προνοητικότητά του, αλλά ο ποδοσφαιριστής των «μαυραετών» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, Ιορδάνης Ντίμτσιος, που στο παραπάνω λεπτό ευτύχησε να λυτρώσει την ομάδα του, χαρίζοντάς της με το γκολ που πέτυχε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Της… ανατροπής έγινε στο παιχνίδι

Κατά τ’ άλλα, στη γεμάτη σασπένς αναμέτρηση, που- εκτός των άλλων- κυριάρχησαν στοιχεία όπως αυτά της δύναμης και του υπέρμετρου πάθους, απόρροια των οποίων ήταν και ο σοβαρός τραυματισμός του Γιάννη Λάκη των φιλοξενούμενων στο 36’ , που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Καστοριάς, γκολ πρώτοι πανηγύρισαν οι «μαυραετοί», μόλις, μάλιστα, στο 20ο δευτερόλεπτο, όταν ο Ναούμ Μιχαλόπουλος σημάδεψε δίχτυα για το 1-0.

Στην προσπάθειά της η Ομόνοια να φέρει την… πλάστιγγα του αγώνα στα ίσα της, αλήθεια είναι, ότι άργησε να φτάσει στην ισοφάριση, μιας και για να πετύχει ο Χρήστος Νούλας το 1-1 πέρασαν 45 ολόκληρα λεπτά.

Με σκορ 1-1, λοιπόν, πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου, ενώ στο 62’ οι γηπεδούχοι, αυτή τη φορά με τον Χρήστο Μιχαλόπουλο, πήραν- εκ νέου- «κεφάλι» στο σκορ (2-1), όμως, το χάρηκαν για δεκαπέντε μόνο λεπτά, καθώς στο 77’ και πάλι ο Νούλας, έφερε τις αριθμητικές ισορροπίες στο ματς (2-2).

Δέκα, εντούτοις, λεπτά αργότερα (87’), το παιχνίδι ήρθε «τούμπα», όταν ο Παναγιώτης Γιαννάκης σημάδεψε δίχτυα για το 2-3, ενώ, όπως, προαναφέρθηκε, την τελευταία «λέξη» στην αναμέτρηση την είπε στο 90’+5’ ο Ιορδάνης Ντίμτσιος, πετυχαίνοντας το 3-3 και αρπάζοντας, θα έλεγε κανείς, την… μπουκιά μέσα από το στόμα των «αρκούδων» του Βογατσικού, που, προς στιγμήν, είχαν πιστέψει πως θα έφευγαν νικητές από τους Αμπελόκηπους.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Γιαμπάνης, Παπαδόπουλος

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Τερζίδης, Τρυφόπουλος Λ., Τρυφόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Ντίμτσιος, Μελισσανίδης, Ευαγγελίδης (46’ Τρυφόπουλος Σ.), Μιχαλόπουλος Χ., Ζυγούρας (87’ Καραϊσκάκης), Περσίδης, Μιχαλόπουλος Ν.

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Κύρου, Μπλιάγκας (46’ Γκάτσιος), Τσιαπατόρης, Τομόπουλος, Ζβίγγος, Γιαννάκης, Σκανδάλης, Πατσογιάνννης Γ., Νούλας, Τσολάκης, Λάκης (35’ Δίμτσιος, 61’ Τσάμης Α.)

Τα highlights του αγώνα Δόξα Αμπελοκήπων – Ομόνοια Βογατσικού (3-3) – Βίντεο