Στο ένα εναπομείναν παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής, αυτό ανάμεσα στον γηπεδούχο Κρόνο και τη Δόξα Κορησού που, ως γνωστόν, είχε αναβληθεί λόγω σχολικής εκδρομής και ορίστηκε να πραγματοποιηθεί σήμερα το απόγευμα, τελικά, οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη, κατάφεραν στην εκπνοή της αναμέτρησης (90’) να πετύχουν το γκολ της «χρυσοφόρου» νίκης τους με σκορ 2-3, με αποτέλεσμα να αυξήσουν τις ελπίδες για παραμονή τους  στην κατηγορία.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Αντίθετα, οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, έπειτα και από το νέο τους «στραβοπάτημα», παρέμειναν καθηλωμένοι στον… πάτο της βαθμολογίας, με το φάσμα πλέον του υποβιβασμού τους από την κατηγορία να είναι πιο ορατό από ποτέ.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη, και αποδεικνύεται από το λεπτό που διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ σχετικά με το αν η νίκη των «μαυραετών» ήταν δίκαιη, αυτή- κατά γενική ομολογία- προέκυψε ως φυσιολογικό επακόλουθο στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι παίκτες της Δόξας είχαν τη… μερίδα του λέοντος τόσο στα γκολ όσο και στις ευκαιρίες.

Τέλος, σχετικά με τη διακύμανση στο σκορ, αυτό άρχισε να παίρνει… σάρκα και οστά στο 5’, όταν ο Ανδρέας Γαϊτανάκης πέτυχε το 0-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα (8’), ο Χρήστος Στούμπος «έγραψε» το 0-2.

Στο 19’ η Κορησός σημείωσε και τρίτο γκολ, όμως, αυτή τη φορά, στην εστία της, με τον Χρήστο Τσιμόπουλο πρωταγωνιστή του αυτογκόλ, με αποτέλεσμα να προκύψει το 1-2, για να πιάσει τόπο η προσπάθεια των γηπεδούχων να φέρουν το ματς στα… ίσα στο 80’, όταν ο Δημήτρης Στρυμπώνης σημάδεψε δίχτυα για το 2-2. Τέλος, στο 90’ ο Κώστας Παπαθανασίου πέτυχε το νικητήριο γκολ (2-3).

Διαιτητές: Τζάμος, Κύρκος, Τσέλας