Έπειτα από αγωνιστική απραξία επτά εβδομάδων, λογικό είναι ο Παναργειακός να ένιωθε σαν λιοντάρι κλεισμένο σε κλουβί και, μάλιστα, ιδιαίτερα πεινασμένο, με αποτέλεσμα τις ανάγκες του για… ελευθερία αλλά και  «τροφή» να την… πληρώσει η ομάδα εκείνη που βρέθηκε πρώτη στον δρόμο της επιστροφής του στα γήπεδα, και αυτή δεν ήταν άλλη από την «κυανόλευκη» της Πενταβρύσου, η οποία, τελικά, έγινε «βορά» στις διαθέσεις του, γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 0-5.

Με… φουλ, λοιπόν, διάθεση για καλό ποδόσφαιρο επέστρεψαν- μετά τη μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος- στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου, καταφέρνοντας (η λέξη «καταφέρνοντας» κακώς αναφέρεται) να κάνουν, από τη μία, ποδαρικό με το… δεξί στον β’ γύρο και, από την άλλη, να επιτελέσουν το «χρέος» τους, δηλαδή, να επαναφέρουν τη διαφορά που τους χωρίζει από την Αστραπή Μεσοποταμίας στο -3.

Οι… βάσεις για τη νίκη του Παναργειακού μπήκαν νωρίς, μόλις στο 2’

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 2ο λεπτό του αγώνα και ο Παναργειακός ευτύχησε να βάλει τα «θεμέλια» της νίκης του, πετυχαίνοντας το 0-1 με γκολ του Γιώργου Τσαμτσάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 14’ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2, σημαδεύοντας με σουτ έξω από την περιοχή το δεξί κάθετο δοκάρι.

Με το σκορ στο 0-1 έληξε το α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν τι καλές τους στιγμές, όμως, στην επανάληψη, αλήθεια είναι, ότι οι «κοκκινόμαυροι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό που ήθελαν στο χορτάρι, με συνέπεια να πετύχουν το 0-2 στο 54’ με τον Νικηφόρο Βιέρο, το 0-3 στο 59’ με τον Γιώργο Τσαμτσάκη, το 0-4 στο 80’ με τον Παναγιώτη Μήλιο, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα του ματς διαμόρφωσε στο 83’ ο Αργύρης Μπάτζιος, πετυχαίνοντας το 0-5.

Διαιτητές: Ντούκας, Κύρκος, Κωτούλας

Α.Σ. ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Κλαζίδης, Κωνσταντινίδης, Κυριακόπουλος, Τζέλιος, Σαββίδης Κ., Σαββίδης Κ., Μασμανίδης (60’ Σαχινίδης), Καπατασίδης, Δρανιτσάρης (Χαραλαμπίδης), Ζυπίδης (46’ Παύλου)

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος (65’ Μήλιος), Τσιάτσος (70’ Μπίζογλου), Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Τσιγαρίδας, Χότζια, Τσαμτσάκης, Ζενελάκ, Βιέρος (60’ Μπάτζιος)