Οι «φτωχές» από βαθμολογικής πλευράς εμφανίσεις των «πράσινων» της Πολυκάρπης στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις τους με Παναργειακό, Αστραπή Μεσοποταμίας και Κρόνο, από τις οποίες έβαλαν στην «κάβα» τους μονάχα έναν πόντο, κάτι που, παράλληλα, τους υποχρέωσε να υποχωρήσουν στην 6η θέση, έδιναν στο εντός έδρας παιχνίδι τους με τη Δόξα Κορησού χαρακτήρα αναγκαιότητας για νίκη, προκειμένου να ανακάμψουν σε όλα τα επίπεδα.

Έτσι, οι παίκτες του Γιώργου Σαββίδη, την αναμέτρησή τους με τους «μαυραετούς» του Σπύρου Μηλιάτη, την είδαν σαν μια καλή ευκαιρία να επαναφέρουν τα χαμόγελα στις τάξεις τους, όμως, αλήθεια είναι, ότι για να πετύχουν την επιστροφή τους στα «τρίποντα», χρειάστηκε πρώτα να τα… δούνε όλα στο χορτάρι και, μάλιστα, επί ενενήντα και πλέον λεπτά, μιας και οι φιλοξενούμενοί τους έδειξαν να μην είναι διατεθειμένοι να φύγουν από την Πολυκάρπη με άδεια χέρια.

Σε ένα, λοιπόν, παιχνίδι γεμάτο από καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες  (περισσότερες από πλευράς Δόξας στο α’ ημίχρονο), αλλά σε μία εξ’ όλων στο διάστημα αυτό ο Ηρακλής να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Στασινόπουλου, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στα «χασομέρια» του αγώνα, μιας και πριν είχαν φροντίσει να βάλουν από ένα γκολ η καθεμία.

«Κεφάλι», ωστόσο, στο σκορ πήραν πρώτοι οι «μαυραετοί» στο 48’, βλέποντας τον Δημήτρη Μαρκόπουλο να πετυχαίνει το 0-1 με κοντινό πλασέ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (50’), οι «πράσινοι» έφεραν την… πλάστιγγα του ματς στα ίσα (1-1), έπειτα από γκολ που σημείωσε με σουτ ο Δημήτρης Στασινόπουλος.

Τέλος, μετά το 1-1, γεγονός είναι, ότι ο Ηρακλής ενέτεινε τις προσπάθειές του για το γκολ που θα του χάριζε τη νίκη, όμως, όπως προαναφέρθηκε, χρειάστηκε το ματς να φτάσει στις καθυστερήσεις, οπότε στο 90’+2’ ο Γρηγόρης Μήλιος «έγραψε» το 2-1, ενώ στο αμέσως στο επόμενο λεπτό (90’+3’), ο Δημήτρης Στασινόπουλος έβαλε τη «σφραγίδα» του στο τελικό σκορ 3-1.

Διαιτητές: Ντούκας, Ζιώγος, Ντόκος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Ευαγγέλου, Μπίρτσιος, Καραμήτρος Β., Τερέζιου, Παπαθανασίου, Σίμος, Μήλιος, Πρωτόγερος, Καραμήτρος Ι. (65’ Αθανασίου), Στασινόπουλος, Τοροσίδης

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Τσόπρας Ι., Πνευμονίδης (63’ Παπαϊωαννίδης), Γάκκιας Π., Τσιμόπουλος, Μηλιάτης Δ., Τρεμόπουλος, Παπαθανασίου Κ. (75’ Γαϊτανάκης), Μηλιάτης Ε. (63’ Τσόπρας Γ.), Γάκιας Ε., Μαρκόπουλος