Αυλαία έχουμε σήμερα στο δεύτερο μισό του φετινού πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Givova Hellas της ΕΠΣ Καστοριάς και τα βλέμματα είναι στραμμένα σε δύο γήπεδα, αυτό του Βογατσικού και του Μαυροχωρίου.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Η ενισχυμένη Ομόνοια Βογατσικού υποδέχεται στο γήπεδό της τον Παναργειακό, θέλοντας να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη ο Παναργειακός, έχοντας λιγότερο άγχος, θα προσπαθήσει να βάλει… φρένο στις «αρκούδες» και να φύγει με το διπλό από το Βογατσικό.

Να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής η Ομόνοια Βογατσικού είχε επικρατήσει του Παναργειακού με σκορ 1-0.

Ο «συγκάτοικος» στην κορυφή της Ομόνοιας, Ηρακλής Πολυκάρπης, εκ δράμει στο Μαυροχώρι για το τοπικό ντέρμπι με τον Γράμμο, με στόχο μόνο το διπλό, έτσι ώστε να επιστρέψει στις νίκες, αλλά και να παραμείνει πρώτος και σε τροχιά τίτλου.

Ο Γράμμος Μαυροχωρίου σίγουρα θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να πάρει το… αίμα του πίσω, για την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο γήπεδο της Πολυκάρπης (3-0).

Να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής ο Γράμμος Μαυροχωρίου είχε πάρει τη νίκη από τον Ηρακλή με σκορ 1-0.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, -θεωρητικά- έχει εύκολο έργο σήμερα στο ΔΑΚ Καστοριάς, καθώς υποδέχεται την τελευταία της βαθμολογίας ΑΕ Βιτσίου και ελπίζει σε μια γκέλα των πρωτοπόρων, για να τους… βγει στην στροφή. Οι «Ενωσίτες» από την άλλη, δεν έχουν καταφέρει ακόμα να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα και οι ελπίδες για να σώσουν την κατηγορία απομακρύνονται.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι την τελευταία που ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας υποδέχτηκε στην έδρα του, την ΑΕ Βιτσίου, ήταν το 2013 και είχε με πάρει τη νίκη με σκορ 5-0.

Ο Νταηλάκης μετρώντας στα τελευταία τρία παιχνίδια, μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα, υποδέχεται στο γήπεδό του την Δόξα Αμπελοκήπων και θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την βαριά ήττα στο ΔΑΚ Καστοριάς από την Καλλιθέα το περασμένο Σάββατο.

Από πλευράς Αμπελοκήπων, που προέρχονται από ένα παιχνίδι… φωτιά με την ΑΕ Γραμμοχωρίων, θέλουν να πάρουν πάση θυσία το διπλό, έτσι ώστε να επιστρέψουν τα χαμόγελα στις τάξεις τους.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής ο Νταηλάκης είχε επικρατήσει των «μαυραυετών» με σκορ 2-1.

Η ΑΕ Γραμμοχωρίων που στην αυλαία του πρώτου γύρου πήρε το διπλό από την Δόξα Αμπελοκήπων, υποδέχεται την Πεντάβρυσο και θα επιχειρήσει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και να πετύχει την δεύτερη εντός έδρας νίκη. Η Πεντάβρυσος που έχει πάρει μόλις δύο βαθμούς στα τελευταία πέντε παιχνίδια, θα βάλει τα δυνατά της για να πάρει το διπλό και να ξεκινήσει με ένα τρίποντο στον β΄ γύρο του πρωταθλήματος.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με σκορ 2-2.

Η πρώτη αγωνιστική (12η) του β΄ γύρου ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση στην Κορησό μεταξύ της τοπικής Δόξας και του ΑΟ Κάστωρ, όπου οι «μαυραετοί» θα ψάξουν να βρουν την 2η νίκη στο γήπεδό τους και 4η συνολικά. Από την άλλη, οι «βυσσινί» του Μίμη Μπαχαδέρογλου θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά έτσι ώστε, να επανέλθουν στις νίκες, έχοντας να βρεθούν στην θέση του νικητή από της 7η αγωνιστική.

Τέλος, να θυμίσουμε, ότι στην περσινή αγωνιστική περίοδο και στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής οι «μαυραετοί» της Κορησού είχαν επικρατήσει του Κάστορα με το ευρύ σκορ 6-1.