Με… όπλο, από τη μία, το έξτρα κίνητρο για τη διατήρηση του αήττητου που έχει από την έναρξη του φετινού πρωταθλήματος, αλλά, από την άλλη, την ανάγκη να κρατήσει την απόσταση των τριών βαθμών που τη χωρίζει από τον δεύτερο Παναργειακό, παρατάχθηκε η Αστραπή, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Ρεπορτάζ: Μάρκος Πετρόπουλος

Στους δύο, ωστόσο, παραπάνω στόχους που είχαν θέσει οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Τομόπουλου για την αναμέτρησή τους με τους «μαυραετούς» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, «κολλούσε» κι ένας τρίτος, που είχε να κάνει με την αύξηση των πιθανοτήτων τους να κατακτήσουν τον άτυπο τίτλο των «πρωταθλητών χειμώνα».

Έτσι, πάση θυσία ήθελαν τη νίκη, προκειμένου  στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου, το προσεχές Σάββατο, ακόμη και με ισοπαλία με την Α.Ε. Βιτσίου στη Μεσοποταμία να καπαρώσουν την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα.

Πατώντας, λοιπόν, τα πόδια τους στο χορτάρι, συνυπολογίζοντας, εντούτοις, και την τεραστίων διαστάσεων «δίψα» των γηπεδούχων για βαθμό ή βαθμούς, φανέρωσαν έναν εξέχοντα δυναμισμό στην αρχή του αγώνα, χάριν του οποίου, από τη μία, δεν ένιωσαν την άμεση απειλή της εστίας τους στο α’ ημίχρονο, ενώ, από την άλλη, κατάφεραν στο διάστημα αυτό να σημαδέψουν μία φορά δίχτυα, στο 39ο λεπτό συγκεκριμένα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γρηγόρη Καραμανίδη, βάζοντας έτσι τον «θεμέλιο λίθο» για το απόλυτο των νικών στα παιχνίδια τους εκτός έδρας στο πρώτο μισό του τρέχοντος πρωταθλήματος.

Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό στο χορτάρι άλλαξε κατά τι, καθώς οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων στην προσπάθειά τους να φέρουν το ματς στα ίσα, ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Ο δυναμικός, εντούτοις, τρόπος που μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αγωνιστικό χώρο για τα λεπτά του β’ ημιχρόνου, αλήθεια είναι, ότι δεν τους βοήθησε να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ, από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν το μυαλό τους μόνο στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση, κατάφεραν στο 74’ να κάνουν τα τέρματά τους δύο, με κοντινή κεφαλιά του Τάσου Σιοπόβου, ο οποίος «ματώνοντας» τα δίχτυα της πρώην του ομάδας, διαμόρφωσε τα αριθμητικά δεδομένα του ματς (0-2).

Τέλος, αξίζει, να σημειωθεί, ότι η Δόξα Αμπελοκήπων, μετά το 0-2 είχε 2-3 καλές στιγμές για το γκολ της… τιμής, χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρει.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Παπαβασιλείου, Τσέλας

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ανδρεόπουλος, Ζαφειρόπουλος, Τρυφόπουλος Λ., Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος Ι., Τρυφόπουλος Θ., Κεσίδης (46’ Ζυγούρας), Γεωργιάδης (78’ Βάμβας), Ευαγγελίδης (46’ Κώστας), Περσίδης, Μιχαλόπουλος Χ.

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Ξανθόπουλος, Σιοπώβου, Ιωαννίδης, Νικολάου, Καρανάσιος, Κρομλίδης (46’ Παλαιοδήμος), Μούσσιας (56’ Σαλονικίδης), Καλλιμάνης (67’ Ψωμιάδης), Ταρέλι, Καραμανίδης Γ.