Αν και η Ομόνοια Βογατσικού μπορεί να έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της για την φετινή σεζόν, δεν κατάφερε τελικά, να πάρει τη νίκη από τον Ηρακλή Πολυκάρπης.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

«Αλλού τα κακαρίσματα και αλλού λαλούν οι κότες», λέει ο θυμόσοφος λαός μας, και η ρήση του αυτή, στην αναμέτρηση της Ομόνοιας Βογατσικού με τον Ηρακλή Πολυκάρπης, κατά πως φάνηκε,  πάτησε «γάντι», καθότι οι «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη, ενώ… κακάριζαν συνεχώς και αδιαλείπτως, κύρια, στο α’ ημίχρονο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν δύο μόνο γκολ, ενώ οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη, με πολύ λιγότερες επισκέψεις στην περιοχή του τερματοφύλακα Μακρή, κατάφεραν να σημειώσουν και αυτοί ισάριθμα τέρματα, κάτι, τελικά, που οδήγησε τις δύο ομάδες να προσθέσουν στο ενεργητικό τους από έναν βαθμό, έπειτα από το τελικό σκορ 2-2.

Προχωρώντας, λοιπόν, στην εμβάθυνση του σαββατιάτικου αγώνα που, κάλλιστα, θα μπορούσε κανείς να τον χαρακτηρίσει και ως «διαφήμιση του αθλήματος», αυτό που αξίζει να τονιστεί, είναι πως οι «αρκούδες» κυριάρχησαν στον επιθετικό τομέα στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά συν τις καθυστερήσεις, γεγονός που τους χάρισε στο διάστημα αυτό δύο γκολ, του Χρήστου Νούλα στο 7’ το 1-0, του Δημήτρη Ζβίγγου το 2-0 στο 13’  και αρκετές ακόμη ευκαιρίες για περισσότερα, με σημαντικότερες τα δύο δοκάρια: του Πατσογιάννη στο 20’ και του Νούλα στο 24’.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Ομόνοια Βογατσικού είχε ασκήσει «βέτο» ως προς το πού θα κλίνει η… ζυγαριά του αγώνα, στο 47’ ο Γρηγόρης Πρεσπάρης μείωσε σε 2-1, ενώ στο 67’ ο Γρηγόρης Μήλιος με κεφαλιά διαμόρφωσε τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης (2-2).

Διαιτητές: Στυλιάδης, Παυλάκου, Ρόντσης

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής, Θεοδωρίδης (90’ Τσάμης Σ.), Τσιαπατώρης, Κράιμ (56’ Αϊραντζής), Ζβίγγος, Γιαννάκης, Λαζαρίδης, Παπανώτας (90’ Τσάμης Α.), Νούλας, Πατσόγιαννης, Τσολακάκης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Ευαγγέλου, Σίμος, Καραμήτρος Ε., Τσαρνέλας, Παπαθανασίου, Τερέζιου, Μηλιός, Πρωτόγερος, Γώγος, Στασινόπουλος, Τοροσίδης