Με το… αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ο ΓΠΟ Καστοριάς, ο οποίος ηττήθηκε σήμερα το απόγευμα με σκορ 1-6 από τον Αγροτικό Αστέρα Ευόσμου στο ΔΑΚΚ, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Δημήτρης Δέλλιος

Σε ένα παιχνίδι που αλήθεια είναι ότι ο Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου είχε καθόλη τη διάρκεια τον έλεγχο, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη σεζόν, ενώ ο ΓΠΟ Καστοριάς, σίγουρα αυτό που κέρδισε από την σημερινή αναμέτρηση είναι εμπειρία. Κάτι που θα τον βοηθήσει για την συνέχεια!

Τώρα, όσον αφορά το ματς αυτό καθαυτό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι, κατάφεραν να πετύχουν γρήγορα το γκολ (0-1) και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, με κεφαλιά της Δημητρίου. Από την πλευρά των κοριτσιών του Χρήστου Καλύβα, προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους, χωρίς όμως να καταφέρουν να φέρουν και πάλι το ματς στα… ίσια.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο ΓΠΟ Καστοριάς προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό του, όμως μέσα σε 6 λεπτά όλα κατέρρευσαν, καθώς οι παίκτριες του Αγροτικού κατάφεραν σε αυτή την διάρκεια να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων γκολ.

Πιο αναλυτικά, στο 52′ η Γιάννου έκανε το 0-2, στο 53′ Μαντατζή το 0-3 και στο 58′ η Τσουκαλά το 0-4. Ενώ, στο 77′ η Νικόλ Τζιάρα, με μια όμορφη κίνηση βρέθηκε τετ α τετ με την αντίπαλη τερματοφύλακα και την πλάσαρε υποδειγματικά, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της ομάδας της (1-4). Προσωρινά όμως, μείωσε η Τζιάρα, καθώς, 8 λεπτά αργότερα (85′) ο Αγροτικός σκόραρε και πάλι με την Τοσουνίδου (1-5).

Τέλος, το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε η Σακελάρη στην εκπνοή του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 1-6.