Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε σήμερα στο γήπεδό της η Καστοριά, κόντρα στον ιστορικό Απόλλων Πάτρας.

Έσπασαν καρδιές στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο ο Απόλλων Πάτρας επέστρεψε στο παιχνίδι ψαλιδίζοντας τη διαφορά και παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 63-64 οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, από εκείνη τη στιγμή και μετέπειτα στο παρκέ έγινε το έλα να δεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το τελευταίο 2λεπτο.

Στα δύο αυτά τελευταία πολύ σημαντικά λεπτά που απέμεναν η Καστοριά με ένα ξέσπασμα του εορτάζοντα Γιάννη Κυριακόπουλου κατάφερε εκ νέου να δημιουργήσει διαφορά επτά πόντων και με το τελευταίο άκουσμα της κόρνας από την γραμματεία να πανηγυρίσει την μεγάλη της νίκη, χάριν στην οποία, έπιασε τον Απόλλωνα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος, με τη λήξη του αγώνα, παίκτες, προπονητής και κόσμος πανηγύρισαν έξαλα την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα υπό τους ήχους πολυμελούς μπάντας χάλκινων.

Τα δεκάλεπτα

Δ΄ δεκάλεπτο: 87-80 (Τελικό)

Γ΄ δεκάλεπτο: 61-54

Σταθερά μπροστά η Καστοριά.

Β΄ δεκάλεπτο: 46-39 ημίχρονο

Καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Προηγείται σταθερά η Καστοριά σε όλο τον αγώνα.

Α’ δεκάλεπτο: 19-17