Αποσπάστηκε μόνη στην κορυφή η Καστοριά 1980 μετά την 6η νίκη της και ταυτόχρονα την γκέλα του Παναργειακού.

Στην 6η αγωνιστική ημέρα σημειώθηκαν δύο άσσοι, δύο διπλά και δύο ισοπαλίες, με μεγάλο κερδισμένο να είναι -όπως προαναφέραμε- το συγκρότημα της Καστοριάς 1980, που βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή και απομακρύνθηκε κι άλλο από την Αστραπή Μεσοποταμίας που και αυτή δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Ας τα πάρουμε, όμως, με την σειρά. Η Καστοριά 1980 πήρε ακόμη μια νίκη -την 6η σε σειρά- αυτή την φορά στο Τοιχιό κόντρα στην τοπική ΑΕ Βιτσίου με σκορ 0-2. Ενώ να σημειώσουμε πως είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί ακόμη γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όπου πέτυχαν και τα δύο τέρματά τους, με τον Χρήστο Παναγιωτίδη στο 80ο λεπτό και τον Χρήστο Πόπη με αυτογκόλ στο 20′ (0-2).

Ο Παναργειακός γκέλαρε για πρώτη φορά φέτος στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με το Νταηλάκη, όπου και ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1.

Σε ένα «εκρηκτικό» παιχνίδι, με δυνατές… μονομαχίες και αρκετές εντάσεις ο Παναργειακός, αν και προηγήθηκε, στο 72′ με τον Λάζαρο Δινάδη (1-0), τελικά δέχθηκε το γκολ στο 81′ από τον Σπυριδωνίδη (με πέναλτι), το οποίο και του στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε η ΑΕ Γραμμοχωρίων που επικράτησε με 0-4 του ΑΣ Πενταβρύσου.

Τα «ελάφια» πήραν το προβάδισμα πολύ νωρίς, στο 2ο λεπτό συγκεκριμένα, με αυτογκόλ (0-1), αλλά δεν έμειναν εκεί και έξι λεπτά αργότερα (8′) διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νάκο (0-2). Ο Νάτσης στο 50′ έκανε το 0-3, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Γρηγόρης Μήλιος στο 85′.

Τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Καστοριά 1980, έμεινε η Αστραπή Μεσοποταμίας, που και αυτή δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Κορησό από την τοπική Δόξα (0-0).

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα να μοιραστούν, τελικά, τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ομόνοια Βογατσικού στο γήπεδό της κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων με σκορ 2-1.

Οι… αρκούδες του Βογατσικού προηγήθηκαν με τον Λαζαρίδη στο 27′ από το σημείο του πέναλτι (1-0), όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45′) ο Χρήστος Μιχαλόπουλος έφερε το παιχνίδι ξανά στα… ίσα (1-1). Το νικητήριο γκολ για την Ομόνοια, τελικά, το πέτυχε στο 88′ ο Μοτσιόπουλος.

Τέλος, με παράγοντα την έδρα ο Γράμμος Μαυροχωρίου επικράτησε του ΑΟ Κάστωρ με σκορ 2-0 και έκανε και αυτός δύο τις νίκες του.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34′ με τον Τσαδήλα (1-0), στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης οι «βυσσινή» έμειναν με ένα παίκτη λιγότερο, καθώς ο διαιτητής του αγώνα, κ. Τζάμος, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Ράτς και ένα λεπτό αργότερα ο Φιλκοτσίδης από τα 11 μέτρα έγραψε το 2-0. Ενώ ο Τατές του ΑΟ Κάστωρ δέχθηκε και αυτός την κόκκινη κάρτα, αλλά μετά τη λήξη του ματς.