Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Καστοριά επί του Ερμή Αγιάς που έβαλε φωτιά στα playoffs.

Το απόλυτο… χάος στη μάχη των playoffs, με την Καστοριά να παίρνει σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ερμή Αγιάς και σε συνδυασμό με την ήττα του Διαγόρα Δρυοπιδέων επί του Ιπποκράτη, όλα πλέον είναι ανοιχτά. Εκτός έδρας νίκες για Ψυχικό και Απόλλωνα Πατρών, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να χάνει την θέση της μόνο σε περίπτωση ήττας από τον Κόροιβο την τελευταία αγωνιστική και με πάνω από 2 πόντους διαφορά και χάσει παράλληλα ο Απόλλων Πάτρας.

Το ενδιαφέρον για τα playoffs φουντώνει πλέον για τα καλά μιας και 4 ομάδες ισοβαθμούν με 45 πόντους, ενώ Ερμής Αγιάς και Χαρίλαος Τρικούπης ισοβαθμούν με 46 πόντους και όλα είναι ρευστά. Την ίδια ώρα μάλιστα οι ομάδες των playoffs κρίνουν επί της ουσίας και τη μάχη της παραμονής, μιας και η Καβάλα και η Ευρώπη Πευκοχωρίου αγωνίζονται εκτός έδρας κόντρα σε Καρδίτσα και Καστοριά αντίστοιχα, ενώ το Μαρούσι θα δώσει τη δική του τελική μάχη κόντρα στον πρωταθλητή Ιωνικό.

“Χρυσό” τρίποντο από τον Χρυσόπουλο

Το αποτέλεσμα της αγωνιστική που τη θέτει ξανά σε τροχιά playoffs πέτυχε η Καστοριά, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή Αγιάς με 73-72, με τον Σάββα Χρυσόπουλο να είναι ο λυτρωτής για τους “γουναράδες”. Ο αγώνας είχε αρκετή ένταση, με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία, με αποκορύφωμα την αποβολή του ηγέτη της ομάδας, Νέστορα Κόμματου, λίγο πριν την έναρξη του β’ ημιχρόνου και ενόσω είχε γίνει η αρχική ανατροπή στο σκορ. Στο β’ ημίχρονο οι Θεσσαλοί είχαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +10 (49-39), όμως στα τελευταία 2′ λεπτά της περιόδου, ένα σερί 1-6, έφερε το σκορ στον πόντο. Το φινάλε του αγώνα ήταν συναρπαστικό με τις εναλλαγές να είναι συνεχείς στο σκορ. Με το σκορ στο 72-68, λίγα δεύτερα πριν το φινάλε όλα έδειχναν ότι ο Ερμής θα είναι ο νικητής, όμως το καλάθι του Μελισσαράτου έκανε το 72-70, ενώ στα 25” ο Χρυσόπουλος ήταν ο άνθρωπος της στιγμής μιας και το σουτ του βρήκε στόχο και έκανε το τελικό 73-72.

Διαιτητές: Μπήτης-Λόρτος-Ταρενίδης Κ. (Βαρνάς)

Δεκάλεπτα: 16-21, 41-37, 59-57, 72-73

Ερμής Αγ. (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 17 (1), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 15 (3), Κόμματος 10 (2), Ντάλος 2, Τριανταφύλλου 9 (2), Ζιβάνοβιτς, Λάππας 4 (1), Λόλας 7.

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (1), Μελισσαράτος 12, Χονδρογιάννης 7, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος 9 (3), Ράπτης, Βαβάτσικος 7, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 6 (2), Σταμένκοβιτς 7.