Ιστορική ημέρα μπορεί να χαρακτηριστεί η Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου για την ομάδα της Δόξας Αμπελοκήπων, μιας και με τη νίκη της επί του Γράμμου Μαυροχωρίου με σκορ 1-3, πήρε το εισιτήριο για πρώτη φορά σε τελικό του θεσμού, του 41ου συγκεκριμένα (RE/MAX key).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Οι «μαυραετοί » του Δημήτρη Ζαρογιάννη εκμεταλλεύτηκαν την πολύ κακή αγωνιστική ημέρα του Γράμμου Μαυροχωρίου και κατάφεραν να πετύχουν μία πολύ μεγάλη νίκη η οποία και τους χάρισε την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε τελικό.

Όσον αφορά, το ματς αυτό καθαυτό, οι παίκτες του Βασίλη Αναγνωστοπούλου προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ, όμως, του Μιχαλόπουλου. Ένα λεπτό αργότερα (7′) ο Νίκος Ζυγούρας έφερε ξανά το ματς στα ίσια κάνοντας το 1-1 με το οποίο σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη λήξη του Α΄ ημιχρόνου.

Στο 54′ ο Σούλης Βάμβας έδωσε για πρώτη το προβάδισμα στην ομάδα, πετυχαίνοντας το 1-2, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (64΄) ο Λάζαρος Τρυφόπουλος διαμόρφωσε τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (1-3).

Τέλος, η Δόξα Αμπελοκήπων θα αντιμετώπισει στον 41ο τελικό κυπέλλου τον νικητή του έτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ομονοία Βογατσικού και τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας.