Οι «γουναράδες», έπειτα από ένα ματς ακατάλληλο για καρδιοπαθείς, στην κόντρα τους με τη «σκληροτράχηλη» Α.Ε. Ψυχικού, κατάφεραν, τελικά, να επικρατήσουν με σκορ 68-66 και να επιστρέψουν, έπειτα από δύο ήττες, στα νικηφόρα αποτελέσματα, κλείνοντας, παράλληλα, αισίως τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους στον α’ γύρο

Του Δαμιανού Δέλλιου

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, μιας και οι δύο ομάδες έδειξαν να  διακατέχονται καθ’ όλη τη διάρκεια τους ματς από νευρικότητα, με αποτέλεσμα οι προσπάθειές τους στην επίθεση να είναι οι περισσότερες βεβιασμένες και να περιορίζουν το σκοράρισμά τους, κάτι, άλλωστε, που αποδεικνύεται και από το χαμηλό σκορ του αγώνα.

Πηγαίνοντας, λοιπόν, οι δύο ομάδες -χέρι χέρι-  στο σκορ μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο της μεταξύ τους αναμέτρησης, κατάφεραν να κάνουν τον κόσμο στο κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης» να καρδιοχτυπήσει ουκ ολίγες φορές, όμως, η Καστοριά με ένα επί μέρους σκορ 8-0 υπέρ της στο αμέσως επόμενο δίλεπτο, έδωσε την αίσθηση ότι θα κερδίσει χωρίς άγχος, καθότι ο φωτεινός πίνακας στη χρονική εκείνη στιγμή έδειχνε το 66-58.

Ωστόσο, οι πολύ αθλητικοί και, ταυτόχρονα, πεισματάρηδες Αθηναίοι, δεν το έβαλαν στη συνέχεια κάτω και κυνήγησαν με πάθος στα τρία εναπομείναντα λεπτά το ψαλίδισμα της εις βάρους τους διαφοράς, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 66-66 εξήντα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο άκουσμα της κόρνας από τη γραμματεία.

Στο ένα, πάντως, λεπτό που απέμενε για να ολοκληρωθεί η συναρπαστική αναμέτρηση, οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου με πολλά ψυχικά αποθέματα, κατόρθωσαν να ευστοχήσουν σε μία τους προσπάθεια και να διαχειριστούν άριστα τα καθήκοντά τους στην άμυνα, με συνέπεια να πάρουν την πολύτιμη νίκη με σκορ 68-66.