Tο πρώτο δυνατό φιλικό έδωσε ο Α.Γ.Σ.Ι. χτες, με την Καστοριά, η οποία συμμετέχει στη Β’ Εθνική και ίσως πάρει θέση ακόμα και στην Α2.

Καλός ρυθμός αγώνα με βάση ότι και οι 2 ομάδες βρίσκονται στην μέση της προετοιμασίας.

Ο Α.Γ.Σ.Ι. ξεκίνησε τον αγώνα όπως τα καλά περσινά του ματς δηλαδή δυνατή άμυνα με πολλά τρεξίματα, και γρήγορο μπάσκετ στην επίθεση με πολλές επιλογές τόσο κοντά στο στεφάνι (αν και έλειπαν οι δύο ψηλοί του Μάντζιος και Θώδης) όσο και περιφερειακά, και μέχρι το 3ο δεκάλεπτο. Στο 4ο δεκάλεπτο το βάθος και η ποιότητα του ρόστερ της Καστοριάς, και τα περιφερειακά της σουτ( 6 τρίποντα στο 4ο 10λεπτο) αλλά και η φυσιολογική για την εποχή κούραση των παικτών του Α.Γ.Σ.Ι. έφεραν το τελικό 58 – 82.

Πολλοί οι γνωστοί εκατέρωθεν, αλλά κυρίως ο παλιός άσσος του Α.Γ.Σ.Ι και του Π.Α.Ο.Κ. Γιαννιώτης προπονητής Παναγιώτης Καλόγηρος, που είναι βοηθός προπονητή στην ομάδα της Καστοριάς.