Το 4ο δεκάλεπτο αποδείχτηκε το ‘’κλειδί’’ της μεγάλης νίκης για την ομάδα της Καστοριάς κόντρα στην 2?? της βαθμολογίας και φιλόδοξη ομάδα της ΑΕ Λάρισας, την οποία και υποχρέωσε σε ήττα με σκορ 73-59, ξεκινώντας με το… δεξί στην πρεμιέρα του β’ γύρου, ενώ παράλληλα η ομάδα του Γιώργου Σούλιου πήρε και τη ρεβάνς του ‘α γύρου από την άδικη ήττα (50-47).

Στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (είχαν ξεφύγει μέχρι και 12 πόντους) μέχρι και το τέλος σχεδόν της τρίτης περιόδου!!! Οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση που επικρατούσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-36) και από την τρίτη περίοδο άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, με το 52-48 στο τέλος του δεκαλέπτου να αποδεικνύεται μη εύκολα αναστρέψιμο από τους φιλοξενούμενους, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστική κάνοντας την μεγάλη ανατροπή (73-59).

Υπέκυψε φυσιολογικά το Άργος Ορεστικό

Όχι απλά δεν έπεσε στην «παγίδα» του δυνατού στην έδρα του, Άργους Ορεστικού, αλλά θριάμβευσε μάλιστα ο Αίολος Αστακού, όπως φαίνεται από το τελικό 46-65. Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, έδειξε τον σαφή προσανατολισμό της να πάρει το παιχνίδι από τη σκληρή της άμυνα και προηγήθηκε στο εικοσάλεπτο με 18-28. Στο δεύτερο μέρος, ανέβασε και την επιθετική της απόδοση, φτάνοντας εύκολα στην τελική διαφορά των 19 πόντων και το «τρένο» της ανόδου για την ίδια, δεν χάνεται εκτός απίθανου απροόπτου.

Κάτι τέτοιο ισχύει, γιατί μόλις απομακρύνθηκε σε απόσταση τριών νικών από την ΑΕΛ, την οποία η Καστοριά κατέβαλε με 73-59, σημειώνοντας άλλο ένα «σοκ» για το συγκρότημα του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

Τιτάνες Παλαμά-Πιερικός Αρχέλαος                               73-79
Άργος Ορ.-Αίολος Αστακού                                             46-65
Στρατώνι-Αγρίνιο                                                              89-82 (79-79 κ.α.)
ΓΣΛ 1928-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης                                        75-71
Καστοριά –ΑΕΛ                                                               73-59