Αν η κατάκτηση των τριών βαθμών σε ένα παιχνίδι «αγιάζει τα μέσα», τότε σαφώς και οι παίκτες του Νταηλάκη έφυγαν, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, από το γήπεδό τους με ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη, έχοντας στις… αποσκευές τους τη νίκη απέναντι στη φιλοξενούμενή τους Δόξα Κορησού, της οποίας επικράτησαν με σκορ 2-1.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Εάν, λοιπόν, από τη μία, «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», τότε ναι, στις τάξεις των «κυανόμαυρων» του Γιάννη Τσεμπερίδη, έχουν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν για το 2ο «τρίποντό» τους εντός έδρας και το 4ο συνολικά στη φετινή σεζόν, χάριν του οποίου έκαναν τους βαθμούς τους 14  και συγκατοικούν στην 4η θέση με τον Ηρακλή Πολυκάρπης και την Ομόνοια Βογατσικού.

Από την άλλη, ωστόσο, στο.. στρατόπεδο των «μαυραετών» του Σπύρου Μηλιάτη, αλήθεια είναι, ότι η επιστροφή τους στις ήττες τους στενοχώρησε και, μάλιστα, πολύ, καθώς προέκυψε έπειτα από σκληρή «μάχη» τους για ένα θετικό αποτέλεσμα, το οποίο, όμως, δεν πήραν, καθότι όταν αποφάσισαν να τα δώσουν όλα για την ισοφάριση ήταν πλέον αργά, με συνέπεια να επιστρέψουν στις πίκρες και να μείνουν- εκ νέου- καθηλωμένοι στον «πυθμένα» της βαθμολογίας.

Το καλό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, αλήθεια είναι, ότι «ζέστανε» τους λιγοστούς θεατές στην κερκίδα

Αναφορικά, τώρα, με την αναμέτρηση αυτή καθαυτή, γεγονός είναι, πως κυμάνθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκειά της, με τους γηπεδούχους, όμως, παρότι δεν ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους στο α’ ημίχρονο, να έχουν εκμεταλλευτεί δύο λάθη στην άμυνα των «μαυρετών» στο διάστημα αυτό και, κατά συνέπεια, να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα νίκης (2-0).

Μόλις στο 4’, λοιπόν, ο Στέλιος Χαραλαμπίδης, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έβαλε την ομάδα του στη θέση του «σοφέρ», σημαδεύοντας δίχτυα για το 1-0, ενώ στο 39’ ο Χρήστος Καραγιαννίδης «έγραψε» το 2-0, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, τέλος, γεγονός είναι, ότι το ματς «άναψε» για τα καλά, με αποτέλεσμα η εικόνα του αγώνα να γίνει πολύ καλύτερη απ’ ό, τι εκείνη του α’ ημιχρόνου και να λειτουργήσει ως «θερμοφόρα» για το τσουχτερό κρύο που βίωναν οι λιγοστοί θεατές στην κερκίδα.

Έτσι, στις αρκετές καλές στιγμές που σημειώθηκαν μπροστά στις δύο εστίες στο β’ ημίχρονο, οι «μαυραετοί» κέρδισαν πέναλτι στο71’ σε ανατροπή μέσα στην περιοχή του Ανδρέα Γαϊτανάκη από τον Χαραλαμπίδη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ αυτός που το πήρε, διαμορφώνοντας, παράλληλα, τα αριθμητικά δεδομένα (2-1) της αναμέτρησης, μιας και όσες προσπάθειες και να έκανε ο ίδιος αλλά και οι συμπαίκτες του για την ισοφάριση μέχρι τη λήξη του αγώνα αυτές δεν απέδωσαν.

Διαιτητές: Καραταίδης, Χατζής, Λυρογιάννης

ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ: Ταχμαζίδης Θ., Καραβασίλης, Σαρηπανίδης, Ταχμαζίδης Α., Σαββόπουλος Κ., Χαραλαμπίδης, Σαμαράς (63’ Παπαηλιάδης), Σαββόπουλος Ε. (90’+3’ Τίγκας), Ευαγγέλου (90’ Τσιόφας), Τσακλίδης, Καραγιαννίδης (82’ Παπαρούπας)

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Μηλιάτης Ε. (58’ Παπαϊωαννίδης), Τσόπρας Λ., Λαζαρίδης (84’ Πνευμονίδης), Ντάλλας (46’ Μαρκόπουλος), Τσόπρας Γ., Γάκκιας Π., Μηλιάτης Δ., Γαϊτανάκης, Γάκιας Ε., Τσόπρας Ι.