Στο κομβικής σημασίας- εντός έδρας- παιχνίδι της η Δόξα Κορησού κόντρα στην Α.Ε. Γραμμοχωρίων, γνωρίζοντας ότι δεν έχει περιθώρια για… στραβοπατήματα και πως πάση θυσία πρέπει να νικήσει, ώστε να πολλαπλασιάσει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία, αλήθεια είναι, ότι κινήθηκε θαρραλέα και με επιδεξιότητα όταν έμεινε πίσω στο σκορ (0-1)) στο 15’, με αποτέλεσμα οι κόποι και ο ιδρώτας της να πιάσουν τόπο στη λήξη του αγώνα και να κάνει δίκαια «κτήμα» της τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, επικρατώντας, τελικά, με 3-1.

Βρίσκοντας, λοιπόν, οι παίκτες του Σπύρου Μηλιάτη τον τρόπο να αντιδράσουν μετά το 0-1 στο 15’ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλέξη Λιάπη, κι έχοντας μέχρι το 55’ τη… μερίδα του λέοντος στις καλές στιγμές που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες, κατάφεραν με «σύμμαχο» την υπέρμετρη θέλησή τους, αλλά, παράλληλα, και την καλή μπάλα που έπαιξαν στο διάστημα αυτό να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι και να πανηγυρίσουν τη νίκη «οξυγόνο».

Στο 23’, εντέλει, ξεκίνησε η αντεπίθεση των «μαυραετών», λεπτό κατά το οποίο ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Κώστα Παπαθανασίου, ενώ κόντρα στη ροή του ματς και στις ευκαιρίες που δημιουργούσαν για την ολική ανατροπή στο σκορ, είδαν στο 40’ τον Αλέξη Λιάπη να σημαδεύει με σουτ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας τους.

Τέλος, στις αρχές της επανάληψης και επί δέκα συναπτά λεπτά, οι γηπεδούχοι άσκησαν ασφυκτικό κλοιό στα «ελάφια», με συνέπεια στο 50’ να κερδίσουν πέναλτι, αλλά να αποτύχουν να σκοράρουν, μιας και ο Βαγγέλης Γάκιας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ιωάννη Πετσώνη, που απέκρουσε, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (54’), ο Ανδρέας Γαϊτανάκης πέτυχε το πολυπόθητο γκολ (2-1), για να διαμορφώσει τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης στο 55’ ο Κώστας Παπαθανασίου, σημαδεύοντας δίχτυα για το 3-1.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Πανταζής, Ζιώγος